הורים | בית ספר להורים

בית ספר להורים
בית הספר להורים
שייכות, שיתוף, עידוד, גבולות, אווירה משפחתית
ארגז הכלים לחיזוק התא המשפחתי
השפעת העולם הפוסט-מודרני על המשפחה
מאת: פרומה קופפר - מנחת הורים

עולם של חשיפה לשפע של גירויים, ידע, ואפשרויות. נקח לדוגמא סופרמרקט ענק כמייצג את אותו שפע - עד כמה אנו עומדים מול אותו שפע ולא יודעים במה לבחור, מה לקחת. או לדוגמא עולם התקשורת, הטלוויזיה עולם המחשבים והאינטרנט - מה לראות מה לא. נראה שהכל אפשרי ולילד אפילו הכל מותר, אנחנו מדגישים זאת כשאנחנו ההורים שואלים אותו, מה אתה רוצה? תבחר . בצדק אנחנו נוהגים כך. הוא חייב ללמוד לבחור בעולם של שפע. חייב ללמוד להגיע להחלטות, אחרת איך יוכל לחיות בעולם שכזה. אולם- בדלת האחורית העברנו לו גם מסר - שהוא המחליט. ואז לא עובר זמן רב, ותשמעו אותו אומר לנו, "את לא תחליטי עלי". זה גם יכול להיות בגיל 5 ,4. למעשה המצב כאילו בנינו חוזה של מערכת היחסים בינינו. החוזה אומר שאני הילד יש לי זכות בחירה והחלטה. ו"אני לא איש הביצוע שלך אמא". כשלנו ההורים חשוב להחליט ושהוא יבצע אנחנו נתקלים בהתנגדות. זה לא בחוזה שבינינו. גידלנו אותו כילד\ילדה חושבים, עצמאים, בוחרים, מסיקים מסקנות ומחליטים. כמובן שלהיות הורים בדור שלנו זה לא פשוט.

תארו לעצמכם שיש לנו ההורים 3 ילדים מחליטים וכל אחד מחליט אחרת לאן תיסע עגלת המשפחה

ואז נשאלת השאלה, במציאות שכזו מה תפקידנו כהורים.?

וכאן חשוב לי לציין, שדווקא בתקופה מבלבלת שכזו העוגנים והדברים הקבועים והברורים, הופכים להיות הדבר החשוב ביותר. האדם נפשית ופיזית הוא אותו אדם, והוא זקוק ליציבות, לבהירות לתמיכה ומי אם לא המשפחה יכולה לספק לו זאת. כיצד- פעם חשבו שמספיק שההורים יאהבו את ילדיהם. מסתבר שהיום לא מספיק להיות הורה אוהב - דרוש גם הורה יודע, בטוח בהורותו ויודע לשמור על זרימת המשפחה . כיצד?- כדי שנחל יזרום הוא זקוק לאפיק לערוץ, אלה מקנים גבולות ויוצרים נחל, ברגע שהנחל עולה על גדותיו גבולותיו מטשטשות הזרימה הופכת להצפה. כמה פעמים אנחנו מרגישים הצפה, תחושה של חוסר שליטה. מכאן, שאחד התפקידים החשובים הם לבנות מסגרת זרימה, חוקים וגבולות מה מותר ומה אסור. הגבולות משתנים לפי גיל הילדים וצורכי המשפחה הם הכרח המציאות. לא נוכל לומר לילד בגיל 15 שילך לישון בשעה 8 בערב. גבולות נשמרים יותר טוב גם כשהילדים שותפים לקביעתם. כמובן לא כל דבר אפשר לשתף את הילדים, וטוב שכך זה. כי הרי בחיינו יש חוקים שחייבים לציית להם מתוך צורך של הגנה או אילוצי מציאות. למשל רמזור אדום. אחד הדברים הקשים ביותר להורים הוא לקיים סדרי קבע, חוקים וגבולות בבית, באווירה נעימה. זה באמת לא פשוט. בחוגי הורים לומדים כיצד לעשות זאת , מגלים את מקורות הכח שלנו ההורים, רוכשים כלים לביצוע ועם מאמץ והשקעה והרבה הבנה ורצון טוב גם מצליחים להיות 1 הורה ולהנות מזה. באתר שלנו נביא כתבות נוספות על דרכי חינוך בעידן הפוסט מודרני.

פרומה קופפר - מנחת הורים
פרומה קופפר:

הציפיה מילדנו  - התנהגות  - שייכות  - שיתוף  - עידוד  - גבולות  - אווירה משפחתית  - פינוק  - הגנת יתר  - לחץ הורי  - ביקורת  - אושר  - עוד מאמרים  - למה חשוב לערוך צוואה