הורים | בית ספר להורים

בית ספר להורים
בית הספר להורים
שייכות, שיתוף, עידוד, גבולות, אווירה משפחתית
ארגז הכלים לחיזוק התא המשפחתי
אמא מודרנית במאה ה-20
מאת: פרומה קופפר - מנחת הורים

אני רואה הרבה אמהות צעירות מסביבי. אמהות מודרניות כה שונות מדור אמותינו - קודם כל קשובות מאד לצורכי הילדים. חשוב להן לא להגביל את חופש הילדים, לא להגיד "לא" אם אפשר להגיד "כן". לאפשר לילדים חופש בחירה, לשאול, "אתה רוצה לאכול? לשתות? לשחק? לטייל?" ומה לא. לא חשוב אם יש לנו האמהות, צרכים אחרים או דברים אחרים חשובים לעשות. בחירה חופשית היא בנפשנו . גם לא חשוב עד כמה קשה לנו עם זה ועד כמה זה מסבך את חיינו. אנחנו מאמינים שילד קטן הוא אדם חופשי בעל כבוד וריבונות משלו. על כן, יש לאפשר לו להחליט בעצמו, לבחור את בחירותיו ולאפשר לו לומר - "לא בא לי", ו"לא מוכן".

זהו חלק מהמהפכה שעברה עלינו במאה העשרים. ביום אחד יצאו ילדינו מהארון. פעם היו ילדים, שלא היתה להם הזכות לפצות פה בדבר רצונותיהם, ילדים, שהיו נחשבים לבעלי "יכולת הבנה מזערית ובעלי יצר רע מנעוריהם". היום הם הפכו לילדים בעלי חשיבה, רצון, זכויות בחירה והחלטה משלהם. כולנו ההורים משתתפים במהפכה זו, שותפים להפיכתו של הילד לבעל מעמד שווה .

היום מדברים הרבה מאד עם הילדים, מסבירים להם כל דבר, מתוך כבוד לסקרנות הטבעית שלהם ומתוך דחף לתת, לפתח ולהעשיר. ילדים והורים למדו, שכדי ליצור קשר יש צורך בפתיחות, בשיחות ובמידה רבה של ליברליות. הורים רבים יכולים להיות ליברליים כל עוד... הילדים צועדים בנתיב, שמתאים להורים . אם הילדים ינסו נתיבים אחרים, עלולה להיווצר בעיה. למשל, אם יחליטו בגיל 16 להפסיק את הלימודים ולבחור במסלול של עבודה. זו תהיה בעיה. ואכן, ככל שהילדים גדלים הם חשופים יותר ויותר להשפעות מהעולם שמחוץ למסגרת הבית. כמו: השפעות של ביה"ס, של חברים, של הטלוויזיה ועוד. המצב מחריף מגיל 12 ,11 ,10 ואילך. פתאום ההורים מוצאים את עצמם פחות משמעותיים. הם אינם המשפיעים היחידים. השפעות אלה יכולות להיות חיוביות וזה לשמחתנו, או שליליות למורת רוחנו. אז מתעורר בנו הרצון להגן על ילדינו מפני הנזקים שעלולים להיגרם מההשפעות השליליות. מי מאתנו ההורים לא אמר לילד שלו- "אל תצפה בסרט הזה הוא אלים וקשה" או , "אל תתחבר עם הילד הזה, הוא לא בשבילך, הוא הולך בדרך שלילית ".

החרדה גדולה ומעוררת שאלות, כמו: האם הייתי אם חכמה, שנתתי לו להחליט בעצמו, האם לא היה מוטב, שאני זו שאקבע , איך? מתי? איפה? וכמה? ושהדברים יהיו בשליטתי.

לא, אם יקרה. את המהפכה הזאת אי אפשר לעצור. נכון שהדור שלנו הוא שונה מהדור של אמותינו. את הגלגל לא נוכל להחזיר. אנחנו נצטרך להשתמש בדרכי חינוך אחרות, כי היום זה כבר אחרת. דרכי חינוך שיתאימו לעולם של היום ויהיו רלוונטיים.

לשמחתנו נפתחו בתקופתנו בתי ספר להורים , המקיימים חוגי הורים, שאמורים לתת תשובות לכל אותם דילמות חינוכיות בהם מתמודדים ההורים. בחוגים אלה ניתן לרכוש ידע וכלים עדכניים במקצוע ההורות. הניסיון המקצועי מראה, שאכן, רכישת ידע ופיתוח מיומנויות תורמים לשיפור היכולת ההורית, האישית ואיכות החיים בכלל. למה להתלבט, אפשר גם אחרת וכדאי לנסות.

פרומה קופפר - מנחת הורים
פרומה קופפר:

הציפיה מילדנו  - התנהגות  - שייכות  - שיתוף  - עידוד  - גבולות  - אווירה משפחתית  - פינוק  - הגנת יתר  - לחץ הורי  - ביקורת  - אושר  - עוד מאמרים  - למה חשוב לערוך צוואה