הורים | בית ספר להורים

בית ספר להורים
בית הספר להורים
שייכות, שיתוף, עידוד, גבולות, אווירה משפחתית
ארגז הכלים לחיזוק התא המשפחתי
מהי הציפיה מילדנו?

איך היינו רוצים לראות את ילדנו בעתיד ? איזה מן אדם אנו רוצים שיהיה ?

הדרך לשנות התנהגותו של הילד שלי, היא בכך שיש לי שליטה על עצמי ובכך שאשנה את ההתנהגות שלי תביא לשינוי ההתנהגות שלו.

אנשים עסוקים בדרך כלל בהמון תכנונים לגבי עתידיהם, אך דווקא את עתיד הילדים, מרבית ההורים כלל וכלל לא מתכננים, הם פשוט נותנים לדברים להתגלגל. מכאן, נוצרים פערים גדולים בין הרצון, הציפייה לבין המציאות. אנו צריכים לעצור לרגע ולבדוק, האם הדרך שאנו נוקטים כהורים מובילה למטרות שאנו רוצים להשיג ? מה בדיוק אנו צריכים לתת ולהקנות לילדנו ? אילו ערכים ? לאיזה עולם אנו צריכים להכין אותם ? ואיך ?

נשאלת גם השאלה, מהי יכולת ההשפעה שלנו על ילדנו ?  הרי ברור שאין לאף אדם  שליטה מלאה ברצונות של אדם אחר, וכל ילד יבחר לעשות  מה שהוא רוצה. לעיתים, הורים מוצאים את עצמם שואלים, למה הילד מתנהג בצורה כזו ולא אחרת ? מה הוא למעשה, מרוויח מהתנהגותו ?  ואיך בכל זאת ניתן לשנות את התנהגותו ?

המטרה הינה להאיר ולהראות את הדרך להורה ולתת את הכלים המתאמים לגידול ילדים.בכל שלב ולכל בעיה, ההורה יוכל לבחור את הכלי המתאים לו, מתוך ארגז הכלים, כדי שיוכל להתמודד טוב יותר וכדי להביא את הילד למקום שהוא עצמו מצפה שיגיע בסופו של דבר.  אגב, חשיבות  החשיפה של כל הורה ל"ארגז הכלים" היא רבה, במיוחד לאור העובדה שמחקרים מראים כי חוץ מהגנים התורשתיים והמרחב ההתנהגותי שהילד גדל בו, ההורים הם האחראים העיקריים לגידול ועיצוב דרכי ילדיהם.

סיפור עם מוסר השכל - הבחירה בידו
פעם אחת, היה ילד שרצה  לבחון את הרב הכי חכם ביישוב. הוא תפס ציפור בכפות ידו ואמר לעצמו, אני אלך לרב החכם ביותר ביישוב עם ציפור בכפות ידי הסגורות ואשאל אותו מה יש לי בכפות היד?  ציפור חיה או ציפור מתה? אם הרב יגיד יש לך ציפור חיה, אז אני אמחץ את הציפור למוות ואז אפתח את ידי, אם הרב יגיד יש לך ציפור מתה, אז אני אפתח את ידי ואתן לציפור לעוף... וכך אוכל להראות לו שהוא לא הכי חכם. עם המחשבה והתכנון הזה הגיע הילד אל הרב החכם ושאל אותו את שאלת השאלות... ענה לו הרב: "בידך הדבר"...

הציפיה מילדנו  - התנהגות  - שייכות  - שיתוף  - עידוד  - גבולות  - אווירה משפחתית  - פינוק  - הגנת יתר  - לחץ הורי  - ביקורת  - אושר  - עוד מאמרים  - למה חשוב לערוך צוואה