הורים | בית ספר להורים

בית ספר להורים
בית הספר להורים
שייכות, שיתוף, עידוד, גבולות, אווירה משפחתית
ארגז הכלים לחיזוק התא המשפחתי
חוקים וגבולות מאת: שרון טל

הקשיים הגדולים ביותר מתגלים במקומות שאין בהם גבולות
חוקים וגבולות

 

בחוק הג'ונגל, חוק ההישרדות אומר שהחזק הוא השורד. לכאורה יש חופש בחירה, אין שום דבר שמגביל אותי, כאילו הכל חופשי והכל מותר. אך בפועל יש תמיד חשש שמא מישהו אחר, שגם לו יש חופש, יפלוש למקום שלי מתוך בחירה שלו. החוק בא להגן על האדם כדי שיוכל לחוות חופש. לא ניתן לחיות בביטחון וחופש ללא חוק. חוקים מבהירים באילו תנאים אתם מוכנים או לא מוכנים לעשות משהו. הם מסמלים היכן אתם "מותחים את הקו". מטרת החוקים היא לשמור עליכם ולספק מידע על הצרכים שלכם ומה יכולים או לא יכולים לצפות ממכם. ילדים זקוקים לגבולות שיעזרו להם להתמצאות, גבולות הם המפתח להקניית תחושת ביטחון עצמי. ללא גבולות ילדים מרגישים נטושים ולעיתים אף מתנהגים בצורה אינה הולמת כדי למצוא ולבדוק את הגבולות, הבדיקה הזאת צורכת המון אנרגיה..

קודם להודעה על החוק, ההורה חייב להיות משוכנע בנחיצותו של החוק. חשוב שהחוק יהיה ברור לכל בני הבית. חשוב שנסביר לילדים כל חוק. להסביר להם מה הרציונל, ההגיון של החוק או מה הערכים שאנו רוצים להגן עליהם באמצעות החוק, מכיוון שמאחורי כל חוק מוצלח עומד ערך, ערך הוא דבר שנתפס כדבר משמעותי וחשוב שיש להגן עליו ולכן אין טעם לקבוע חוק אם לא נקבעת אכיפה!


השלבים בהצבת גבולות וחוקים

ההורה מצהיר על החוק, האם הוא משוכנע בנחיצותו
כאשר ההורה לא משוכנע בנחיצות החוק : הטון יהיה לא משכנע, המסר לא חד משמעי החוק לא ברור לכולם, יתחיל משא ומתן או ויכוח בין ההורה לילד, ההורה יתקשה לאכזב את הילד... שרק יהיה מרוצה, ההורה יגלה חוסר עקביות מכאן שהחוק יישאר בגדר הצהרה בלבד.

כאשר ההורה כן משוכנע בנחיצות החוק : טון ההורה יהיה משכנע, החוק יהיה ברור לכל בני המשפחה, החוק יעבור בצורה של תקיפות אדיבה, ההורה יהיה מסוגל לעמוד בתסכול של הילד, ההורה יגלה עקביות ומכאן החוק המוצהר יהפוך לחוק תקף.


הצלחה בהצבת גבולות וחוקים

גורמים המאפשרים הצלחה בהצבת גבולות וחוקים: כבוד הדדי, הגיון, רציונליות, עקביות, מאוד חשוב להורים, דוגמא אישית, ברור, מובן, ניתן לאכיפה, התוצאה גורמת לטוב.

ההבדל בין חוקים לגבולות

חוק = תקף לגבי כל בני המשפחה, דוגמאות לחוקים:
אם למשל מחליטים שלא אוכלים ליד הטלוויזיה, לא מקללים, לא מרביצים, לא יורקים, לא זורקים דברים מהחלון, אלה הם חוקים שצריכים להיות תקפים לכל בני המשפחה.

גבול = על פי גיל והיכולות של הילד, דבר שמשתנה, דוגמאות לגבולות:
אם ילד בן 5 הולך לישון בשעה 8 בערב זה גבול, שנצטרך לבחון אותו מחדש ולהגמיש אותו כאשר הילד יהיה בן 10. חשוב להסביר לילד את כל הכללים של הטקס: מתקלחים, אוכלים, מצחצחים שיניים והולכים לישון. צריך להסביר לו גם את הרציונל של החוק הזה - אימא ואבא החליטו שזאת השעה שהיום נגמר עבורך וזה הזמן של אימא ואבא להיות לבד. בפעמים הראשונות נזכיר לילדים שהשעה 8, אבל בהמשך נצפה ונבקש שידעו לבד, למשל על ידי סימן ויזואלי על השעון שהגיע השעה 8 בערב.הציפיה מילדנו  - התנהגות  - שייכות  - שיתוף  - עידוד  - גבולות  - אווירה משפחתית  - פינוק  - הגנת יתר  - לחץ הורי  - ביקורת  - אושר  - עוד מאמרים  - למה חשוב לערוך צוואה