הורים | בית ספר להורים

בית ספר להורים
בית הספר להורים
שייכות, שיתוף, עידוד, גבולות, אווירה משפחתית
ארגז הכלים לחיזוק התא המשפחתי
אמא ואבא מחנכים בע"מ
מאת: פרומה קופפר - מנחת הורים

בכל משפחה מתנהל דיאלוג , וויכוח ואפילו מאבקים, כיצד לחנך את הילדים.

1. האם לוותר לילדים, לא לדרוש מהם ובכך לשמור על אווירה נעימה בבית?

2. או האם לעמוד על כך שהילדים ימלאו את החוקים והגבולות, במחיר של מאבקים?

כל אחד מההורים תופס עמדה אחרת בעניין. והוויכוח הוא של מי הדרך יותר נכונה יותר. מי צודק. כל זאת במחיר של קילקול היחסים בבית.

אבא ואמא - יש עוד אלטרנטיבות.

הרי שניכם צודקים. כל אחד צודק בדרכו שלו. כי אתם בני אדם שונים, ומה שמתאים לך, אבא, לא מתאים לך, אמא. הרי כל אחד מכם הלך בדרך שהתאימה לו וששרתה אותו בחייו. שניכם יודעים עד כמה קשה לנו כבני אדם לשנות את עצמנו. ואולי בכלל אי אפשר. אז למה לבזבז זמן ואנרגיה על כך. הילדים, מה לומדים מכך?, שבשם הצדק מותר לקלקל את היחסים, מותר לריב ועוד. מה כן לעשות?

בואו נראה: אם שני ההורים ילכו בדרך של וותרנות, האם זה יהיה לטובת הילד? - לא בטוח. יכול להיות שהילד לא ילמד להתמודד עם קשיי החיים המזדמנים. אולי הוא יצפה שיוותרו לו ואם לא הוא יהיה אומלל. אם שני ההורים ילכו בדרך נוקשה ויקבעו לילד את הגבולות מה מותר ומה אסור, האם זה יהיה לטובת הילד? גם זה לא בטוח. יכול להיות שהילד יהיה צייתן, יעשה את המוטל עליו. אבל ,הוא עלול לגדול כילד לא עצמאי, שאינו יודע לפתור את בעיותיו, אלא זקוק שיגידו לו מה לעשות. אז מה טוב לילד? הילד זקוק גם להורה הוותרן, כדי לתת לו את האפשרות להחליט ולעשות דברים שהוא חושב וגם להורה שיעמיד לו גבולות כדי שילמד להתמודד אם קשיים ועם תסכולים. לכם ההורים אוכל לייעץ:1. ערכו רשימה של נושאים שעליהם אתם חלוקים בדעותיכם.

2. חלקו ביניכם מי אחראי לאלו נושאים ובאלו זמנים.

3. כשהורה מיישם את האחריות שלו, רצוי שההורה השני יצא מהמקום, לא יתערב.

4. עם הילדים ינסו לגרור את ההורה שיצא לענין. יש לומר לילדים "אבא ואמא החליטו להתחלק באחריות, למען שיפור היחסים בבית וכרגע העניין באחריות ובטיפול שלאבא/אמא. החשוב מכל לא להגרר להתערבות.

5. אבא ואמא, עודדו אחד את השני. אימרו מלה טובה, גם אם הביצוע לא היה טוב, רק ככה תשפרו את יכולתכם.

6. העקר, כבדו האחד את השוני של השני. הרווח שלכם יהיה, שתהוו דוגמא אישית לילדיכם, ובכך תכניסו ערכים של כבוד הדדי הביתה. אולי גם הילדים ילמדו לכבד האחד את השני ואתכם. שיהיה לכם בהצלחה.

פרומה קופפר - מנחת הורים
פרומה קופפר:

הציפיה מילדנו  - התנהגות  - שייכות  - שיתוף  - עידוד  - גבולות  - אווירה משפחתית  - פינוק  - הגנת יתר  - לחץ הורי  - ביקורת  - אושר  - עוד מאמרים  - למה חשוב לערוך צוואה