הורים | בית ספר להורים

בית ספר להורים
בית הספר להורים
שייכות, שיתוף, עידוד, גבולות, אווירה משפחתית
ארגז הכלים לחיזוק התא המשפחתי
אופנה ומותגים
אני זה אני, אני תמיד אותה הדבר בתוכי ולא משנה מה אומרים עלי - או כפי שנאמר: אל תסתכל בקנקן, אלא במה שיש בו - לא כל הנוצץ הוא זהב

מאת רונית דובדבני מנחה , מרצה מכשירת מנחים לעבודה קבוצתית עם הורים וסופרויזירית במכון אדלר

אדידס, פומה, הקצ'רז, הוניגמן, דיזל, אולד נייבי, קסטרו, מנגו, קרוקר, לי-קופר, נייקי, רנואר...

אנו מוקפים ומותקפים בפרסום של ועל אופנה, בפרסום, יש ערוץ מיוחד לזה בטלוויזיה, בסיפורים מה קרה במהלך צילומי הפרסום של  קטלוג האופנה האחרון של חברה זו או אחרת. עד למצב שבו אנו קולטים את המסרים ומתחילים לחשוב:  אני זה מה שאני לובש- הבגד/ האביזר אומר עליי.

 יש מסר סמוי שעובר וכולם מקבלים אותו: ילד מקובל צריך להיות אופנתי/מותגי ו"מלך ומלכת הכיתה" חייבים להיות אופנתיים, משקיעים בעצמם, עושים שופינג ומעודכנים באופנה, אחרת יאבדו את מעמדם.

הבלבול מתרחש כאשר :"המותג זה אני".  אין הפרדה בין החומר: הבגד, הנעל, המשחק לבין הילד. אני זה מה שאני לובש והמותג אומר עלי דברים. אם אני בלי מותג זה גם אומר עליי דברים שהם לא טובים כמו: אאוט, לא "קוּל, לא בעניינים, לא אופנתי  או איך שתקראו לזה.

אנו מוצאים מצב של "עריצות האופנה"- ילדים וילדות שמבינים שהאופנה, זו או אחרת, לא מחמיאה  כמו למשל גזרה נמוכה או הדוקה מדי או במקומות מסוימים, והם ילכו בה בכל זאת, כי אחרת אין להם מקום .

יש הסכמה שבשתיקה- סמויה  בין כולם על החיבור:  אני זה מה שאני לובש- הבגד/ האביזר אומר עליי. הילדים מסכימים ומקבלים את זה כנתון ש "ככה זה". בעצם אנו נותנים בשתיקה את הסכמתנו!

באמצעות מותגי האופנה אנו מעמידים עצמנו בתחרות וממקמים ומדרגים ילדים לפיהם. אנחנו כל היום מתחרים ובונים וממציאים אין סוף סולמות דמיוניים: גובה המכנס, סוג המותג. אנחנו ממציאים שופטים אחרים ונשפטים ונשחקים בזה.

אז קשה להאמין, אבל כל בני האדם נולדו שווים ובחברה המאמינה בערכי חופש ודמוקרטיה אין צורך לדרג מי למעלה ומי למטה. אנחנו טובים כמו שאנחנו בני אדם. ובכל זאת, האופנה מתחלפת במהירות. זהו הרצון והאינטרס של היצרנים כדי שכל הזמן יקנו מהם. מדובר בתעשייה המגלגלת הרבה כסף, הון כסף. מטרת תעשיית האופנה, של היצרנים היא רווח לעצמה. האם מצאתם את עצמכם רבים על כסף עם ההורים, או נלחצים בגלל אופנה? אולי קצת יותר מדי? התמכרתם?

המלצות איך לשרוד:

לזכור ולשנן כל אחד לעצמו: אני זה אני, אני תמיד אותו דבר בתוכי, טוב ומיוחד לא משנה מה אומרים עלי.

היו מיוחדים, בכיוון של מקוריות שלא עולה הרבה כסף.

פתחו טעם אישי.  לא כל המותג זהב.

אל תעשו חיים קשים לאחרים בעניין אופנה, ואל תשפטו אותם לפי זה כמו שלא הייתם רוצים שישפטו אתכם. פרגנו ועוד פרגנו, לעצמכם ולהם.

וחוץ מזה אפשר לקנות בשוק  בזול להגיד שזה מהבוטיק הכי מותגי בשינקיןרונית דובדבני:

הציפיה מילדנו  - התנהגות  - שייכות  - שיתוף  - עידוד  - גבולות  - אווירה משפחתית  - פינוק  - הגנת יתר  - לחץ הורי  - ביקורת  - אושר  - עוד מאמרים  - למה חשוב לערוך צוואה