הורים | בית ספר להורים

בית ספר להורים
בית הספר להורים
שייכות, שיתוף, עידוד, גבולות, אווירה משפחתית
ארגז הכלים לחיזוק התא המשפחתי
משפחות מיוחדות
מאת רונית דובדבני מנחה , מרצה מכשירת מנחים לעבודה קבוצתית עם הורים וסופרויזירית במכון אדלר

אנו מורגלים לחשוב שלרוב הילדים יש אבא ואימא ומשפחה ממוצעת מונה כחמש נפשות. אבא, אמא ושניים-שלושה ילדים.

אבל יש גם משפחות אחרות, הרבה משפחות שונות ומיוחדות. בשנים האחרונות הופנתה תשומת הלב לנושא והומצאו ביטויים חדשים למשפחות אלו, כגון: משפחה מחוברת, משפחה משולבת, משפחות חדשות, משפחה הנבנית מחדש, משפחה חד-הורית ועוד.

ילדים רבים חווים גירושים של הורים ופתאום משהו בסיסי משתנה בחיים. בתהליך הגירושים עובר הילד תהליך  של אובדן: אובדן המשפחה שהייתה אמא ואבא ביחד ולא תהיה יותר. זהו תהליך ארוך מאוד שבו הילד מפנים את המציאות החדשה ולומד לחיות עמה. ללמוד לחיות עם מציאות כזו אינה אומרת להסכים עמה אך יש  לילד הבנה  שיש ללמוד לחיות עם מה שיש ולא עם החלומות של מה שהיה רוצה שיהיה. מחקרים ארוכי שנים שעקבו אחרי ילדים שהוריהם התגרשו, מצאו כי הגירושים היו הזדמנות לצמיחה מתוך משבר. המחקר מצא כי הילדים נושאים עימם כאב על הגירושין אך במקביל פיתחו יכולת רגישות למצוקת הזולת, הבנה, קבלת ההורים כבני- אדם ופחות שיפוטיות וכי רוב הילדים מסתגלים בהצלחה לנסיבות החיים החדשות.

ילדים שהוריהם מתחתנים מחדש, מקבלים משפחה חדשה לחיות עמה. כאשר משפחה מתאחדת, עקב נישואים בין שני גרושים, עלול להיווצר מצב בו ילד שהיה בכור, פתאום ביום בהיר מקבל שני אחים גדולים ממנו.

יש ילדים שנולדים למשפחות חד הוריות ויש ילדים שאחד מההורים שלהם נפטר והורה יחיד מגדל משפחה שלמה.

ילדים למשפחות מרובות ילדים, ילדים מאומצים, וילדים למשפחות המתמודדות עם מצוקה ואבטלה.

יש ילדים למשפחות שעלו לארץ, שילדיהם לעיתים עסוקים בעזרה להוריהם לדבר ולהשתלב.

אכילת ארוחת ערב משותפת היא אחד הסמלים המוחלטים והמכריעים המעידים על יכולתה של משפחה. וארוחה זו ניתן לאכול בכל דגמי המשפחות.

ילדים רבים שסביבך, הקורא שורות אלו, חיים בסביבה משפחתית שחורגת "מהנורמה" ובעצם גם אם לא שמתם לב לכך, המהפכה במבנה המשפחה כבר כאן. בני משפחות אלו חיים חיים טובים, מלאים ומספקים.

למרות כל השינויים שחלו במבנה המשפחה, המשפחה בכל צורותיה היא עדיין עמוד התווך של החברה והיא המקום החשוב ביותר עבור ילדים. המשפחה נותנת עזרה ותמיכה למצוקות ויש בה הרבה קסם ביכולותיה לתת תשובות לכל המשתנה בחיי הילד והאדםרונית דובדבני:

הציפיה מילדנו  - התנהגות  - שייכות  - שיתוף  - עידוד  - גבולות  - אווירה משפחתית  - פינוק  - הגנת יתר  - לחץ הורי  - ביקורת  - אושר  - עוד מאמרים  - למה חשוב לערוך צוואה