מהו הומור ? מאת ד''ר חיה אוסטרובר
מהו הומור ומהי מטרת ההומור בגזע האנושי? מדוע אנו צוחקים רוב החוקרים מסכימים שמושג ההומור קשה להגדרה במושגים פשוטים. אנו מוצאים אלפי דברים שגורמים לנו לצחוק ולכולם יש אלמנט של הומור.

הומור מכיל דברים רבים ושונים בזמנים שונים. הוא כל כך הרבה דברים, שקשה להגדירו לדעת סולטנהוף 1994) (Sultanoff, ההומור מורכב משנינה שהיא חוויה מחשבתית, עליזות - שהיא חוויה אמוציונאלית וצחוק - שהוא חוויה פיזיולוגית.

ניתן לחוות את כל אחד מהם בנפרד, אך כאשר אנו חווים אותם במשותף אנו מתייחסים לזה כאל הומור גם לדעת זיו ,1984) (1996 ההומור, בניגוד לצחוק שהוא התנהגות הניתנת לצפייה, הנו מושג תיאורטי לדעתו להשתמש בהומור פירושו לראות את הדברים שכולם רואים אך מזווית אחרת, חדשה ומפתיעה שיש בה היגיון פנימי זיו טוען שהעובדה שמדברים על "חוש הומור", מצביעה על כך שאנו מתייחסים להומור כאל חוש.

יש כאן רמז שמדובר במשהו יסודי אתו נולדים לדעת זיו אין ספק שהומור קשור לצחוק והוא אחת הסיבות העיקריות לצחוק, אך לא הסיבה היחידה.

לא כל צחוק נובע מהומור - כאשר מדגדגים אותך ואתה צוחק, זה לא הומור הדרך הטובה ביותר לדעת זיו להבין מהו הומור, היא לנסות לראות מה מצחיק בני אדם. זו גם אחת הסיבות מדוע התיאוריות השונות מתמקדות ברובן בצחוק, יותר מאשר בהומור לטענתו ההומור נוצר ונהנים ממנו, מפני שהוא מאפשר לנו לעסוק בנושאים המטרידים ומעסיקים בני אדם

ד"ר חיה אוסטרובר מדריכת מורים בפסיכולוגיה וחינוך
אינדקס הומור