הורים | בית ספר להורים

בית ספר להורים
בית הספר להורים
שייכות, שיתוף, עידוד, גבולות, אווירה משפחתית
ארגז הכלים לחיזוק התא המשפחתי
הורים בוחרים גן

מאת: ד"ר נאוה וולפסון, מומחית לחינוך והתפתחות ילדים
nava@wolfson.co.il

"הרישום לגני-הילדים בעיצומו! - כמו הורים רבים אחרים ביקרנו במספר גנים אך עדיין לא החלטנו לאיזה גן לשלוח את עידן בן השנתיים...ואולי עדיף להשאיר אותו בבית עם המטפלת עוד מספר חודשים" - משפטים כאלו ואחרים נשמעים מפי הורים רבים בתקופה זו של רישום לגנים.

 

מהו הגיל המתאים להכניס ילד לגן?

סביב גיל שנתיים זהו גיל טוב להכנסת הילד לגן. בדרך-כלל ילד סביב גיל זה בשל כבר ליציאה מן החממה של הבית.

 

איך בוחרים גן לילד?

ישנם מספר דרכים וקריטריונים המשמשים בעת בחירת גן לילד. אמנה כאן אחדים מהם:

 

 

נשאלת השאלה על מה להסתכל ולמה לשים לב בתוך הגן?

 

חשוב לנו כהורים, להיות שלמים עם בחירת הגן. ברגע שנהיה שלמים עם בחירת הגן, נהיה רגועים יותר, המסר הזה יועבר לילד ללא מילים ויעזור לילד להיקלט במסגרת.

 

מה בנוגע למצלמות המתעדות את הנעשה בגן?

ישנה תופעה חדשה יחסית של מצלמות בתוך גני הילדים, המאפשרות להורה לצפות בילדו ובנעשה בתוך הגן. מצד אחד, הדבר נשמע נחמד ומספק ידע להורה על הנעשה בגן. ההורים יכולים לראות שהגננת או המטפלת בחרו או לא בחרו את ילדם להשתתף בפעילות כלשהי, נתנו או לא נתנו את המשחק לילדם, הקשיבו יותר או פחות לילדם וכן הלאה. יש לזכור כי ההורה איננו מכיר את כל מערך השיקולים של הגננת או המטפלת. מצב זה גם עלול למנוע היפרדות מנטלית של ההורה מן הילד.

 

הדבר הכי חשוב הוא, כשאנחנו בוחרים גן לילדנו, שאכן נהיה בטוחים במאת האחוזים בצוות העובד בגן, ולא, אין לשלוח ילד לגן שלא ממש סומכים על הצוות ומאמינים בו. יציאה לגן דורשת מההורים לשחרר את הילד, לסמוך עליו ולסמוך על הצוות, ללא קשר לקיומה של מצלמה.ד"ר נאוה וולפסון
nava@wolfson.co.il
מומחית לחינוך והתפתחות ילדים
נימנית עם צוות המומחים של הירחון "הורים וילדים"
המאמר פורסם בירחון הורים וילדים
052-4700028

ד"ר נאוה וולפסון :

הציפיה מילדנו  - התנהגות  - שייכות  - שיתוף  - עידוד  - גבולות  - אווירה משפחתית  - פינוק  - הגנת יתר  - לחץ הורי  - ביקורת  - אושר  - עוד מאמרים  - למה חשוב לערוך צוואה