יהדות
ראש השנה  - צום גדליה
יום כיפור -  כל נדרי -  כרת
חג סוכות
חנוכה
טו בשבט
חג פורים
מגילת אסתר
חג פסח
ההגדה של פסח
יום העצמאות
ל"ג בעומר
יום ירושלים
חג שבועות
יז בתמוז - בין המיצרים
ט באב
טו באב - חג האהבה
יום המעשים הטובים
עשרת הדיברות
ציר הזמן ביהדות
  

יום המעשים הטובים - ואהבת לרעך כמוך

מעשים טובים משנים את העולם - ביהדות כל יום הוא יום חג למעשים טובים

ואהבת לרעך כמוך - הערך האנושי הגבוה מכולם ומצווה שמקורה בתורה. מקור הפסוק: ויקרא פרק יט פסוק יח "לֹא-תִקֹּם וְלֹא-תִטֹּר אֶת-בְּנֵי עַמֶּךָ, וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ: אֲנִי, יְהוָה." כאשר הלל הזקן, נשיא הסנהדרין, התבקש לתמצת את התורה במשפט אחד, הוא אמר: "ואהבת לרעך כמוך זאת התורה כולה על רגל אחת." המשמעות במילים פשוטות: התנהג אל האחר באהבה ובכבוד, כמו שהיית רוצה שינהגו בך.
פרשני המקרא עמדו על הלמד היתרה הקיימת בפסוק "לרעך" ולא "את רעך", ופירשו שהציווי הוא לא לאהוב את רעך כמו שאתה אוהב את עצמך כי הדבר איננו אפשרי, אלא לאהוב לעשות טוב לרעך, כמו שהאדם רוצה שרעו יעשה טוב לו.

בהלכה היהודית פסק הרמב"ם: "כל הדברים שאתה רוצה שיעשו אותם לך אחרים, עשה אותן אתה לאחיך בתורה ובמצוות" (משנה תורה, הלכות אבל י"ד ה"ב) ולכן הוא קבע בהלכה שיש מצוות עשה מדרבנן לעשות "גמילות חסדים שבגופו, שאין להם שיעור", "לבקר חולים, לנחם אבלים, להוציא המת, להכניס הכלה, ללוות האורחים, לעסוק בכל צורכי הקבורה, לשאת על הכתף, לילך לפניו, לספוד, לחפור ולקבור; וכן לשמח החתן והכלה, ולסעדם בכל צורכיהם".

בחיי היום יום נהיה אדיבים איש כלפי רעהו, נכבד את הזולת, נתרום לחלשים בעזרה, בביגוד, במזון ובהכוונה ליציאה ממצוקתם עד כמה שנוכל. נתנדב לפעילויות צדקה למען החברה - כי כל ישראל ערבים זה לזה!

אתר רוח טובה - עוזרים לך לעזור לאחרים
"כמה קל לעשות מעשה טוב. כל אחד מאיתנו יכול, כמעט בכל מקום וזמן, לעשות מעשה טוב – באוטובוס כשקשישה עולה, בבתי החולים המשוועים לעזרת מתנדבים, בבתי האבות, שם זקנים בודדים זקוקים נואשות לקצת חיוך והקשבה - ואפילו סתם כשחולפים על פני אדם ברחוב ומפריחים לעברו חיוך." שרי אריסון

עזר מציון - אנחנו שם כשכואב
העמותה הגדולה והמובילה בישראל בתחום הסיוע הפארא-רפואי לחולים ולמוגבלים, מגישה סיוע לסובלים מבעיות תיפקודיות או הנמצאים במצבי משבר, באמצעות מגוון רחב של פרוייקטים ותוכניות התומכים באוכלוסייה מתקשה זו, מאפשרים לה לשמור על כבודה ועצמאותה ומשפרים את איכות חייה.

יד שרה - מכל הלב
יד שרה היא אגודת מתנדבים גדולה המעניקה מגוון שירותים לטיפולי בית ( HOME CARE SERVICES ) לסיפוק צרכים המיוחדים של הפרט המתמודד עם קשיים תפקודיים . שירותים אלו מקדמים את האפשרות של הפרט להתגורר בביתו , בחיק המשפחה ובקרב הקהילה .

גשר אל הנוער
הצורך הבסיסי שלשמו הוקמה העמותה הוא הענקת הזדמנות לבני נוער ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, אשר אינם יכולים להרשות לעצמם להיעזר בשירותי חינוך פרטיים ולא מקבלים תמיכה מספקת מהמשפחה.

ארגון לתת - סיוע הומניטרי ישראלי
סיוע הומניטרי ישראלי נוסד בשנת 1996 במטרה להעניק סיוע לאוכלוסיות במצוקה, בארץ ובעולם, על בסיס אוניברסלי ושוויוני, על ידי הנעת החברה האזרחית בישראל למעורבות בשדה הפעולה ההומניטרי ובכך ליצור מודעות חברתית, להקנות ערכים של ערבות הדדית ונתינה ולפעול לצמצום העוני.

השיר לתת את הנשמה ואת הלב - שירה ולחן: בועז שרעבי, מילים: חמוטל בן זאב
מוקדי התרמות דם
פרטים על נקודות התרמה ברחבי הארץ - נקודות התרמה אלו הן בנוסף לנקודות ההתרמה הפועלות בשיגרה בבנק הדם ובסניפי מד"א.

מידע על גמילות חסדים - מי שגומל חסד עם הבריות, גומל חסד לעצמו, כי גם אחרים יגמלוהו חסד
גמילות חסדים (גמ"ח) הוא מושג המשקף את חובתו של היהודי על פי ההלכה, להיטיב עם הזולת בכל אמצעי אפשרי: ממונו, גופו (עזרה פיזית), נפשו (חיוך, מילה טובה), שכלו (מתן עצה טובה או הדרכה מועילה). חסד הוא הטבה ונתינה ללא כל חשבון ומידה ולפנים משורת הדין הרגילה. חסיד על פי המקרא הוא אדם שעניינו בגמילות חסדים ובנתינה. במקומות רבים בתנ"ך מודגשת החשיבות הרבה של מצוות בין אדם לחברו, שאחדות מהן, כגון "לא תעמוד על דם רעך", עוסקות בגמילות חסדים. על חשיבותה של גמילות חסדים ניתן ללמוד מהמשנה השנייה בפרקי אבות, שבה נאמר: "על שלושה דברים העולם עומד, על התורה, ועל העבודה, ועל גמילות החסדים". חז"ל העלו את ערך גמילות חסדים מעל ערך הצדקה.בעוד הצדקה מוגבלת לעזרה לעניים בלבד, גמילות חסד הוא גם לעניים וגם לעשירים ואינה מוגבלת רק בכסף או בתרומה. קבוצות תמיכה ומתן סעד נפשי כמו ער"ן ודומיהם ניתנים לסיווג תחת הכותרת של גמילות חסדים. בנוסף ישנן ארגונים שונים העוסקים בעזרה לחלשים ולנזקקים (כגון בחלוקת בגדים - ויצו, ובהפעלת בתי תמחוי - בית התבשיל), ובמתן סיוע למשפחות מרובות ילדים, שגם הן נכנסות תחת ההגדרה של גמילות חסדים.

חסד של אמת - חסד ואמת מהו?
עשיית מעשה טוב הנובע מרצונו האמיתי של האדם לעשות משהו טוב מכל הלב לזולת. למעשה, חסד של אמת הוא חסד שאינו תלוי בגורמים חיצוניים ואין בו ציפיה לטובת הנאה או קבלת תמורה כלשהי.
מקור הניב מצוי בספר בראשית פרק מ"ז פסוק כ"ט: "ועשית עמדי חסד ואמת" - שם מבקש יעקב מבנו יוסף שלאחר מותו יעלה את עצמותיו לארץ ישראל, כדי שיקבר לצד אבותיו יצחק ואברהם. יעקב ביקש מבנו חסד של אמת מבלי שיוסף יצפה למשהו בתמורה.

אהבה    מהות החיים    יהדות    צדק חברתי    עידוד