צרכנות - איזה סוג של טלפון נייד טוב יותר בשבילך
צרכנות - איזה סוג של טלפון נייד טוב יותר בשבילך
בדיקה: מה משתלם לך יותר טלפון נייד עם דמי מנוי והתחייבות או טלפון ללא התחייבות
 
ללא דמי מנוי מנוי סוג שיחה: ברשת חיצונית או באותה הרשת
מספר דקות שיחה בחודש באותה רשת
עלות שיחה ברשת מקומית
מספר דקות שיחה בחודש לרשת חיצונית
דמי קישוריות לרשתות חיצוניות
 
ללא דמי מנוי מנוי סוג סמס: ברשת חיצונית או באותה הרשת
מספר סמס בחודש באותה רשת
עלות סמס ברשת מקומית
מספר סמס בחודש לרשת חיצונית
סמס לרשתות חיצוניות
 
ללא דמי מנויעלויות חודשיות קבועות שקיימות רק ברשתות עם התחייבות ודמי מנוי
אין עלות קבועה - דמי מנוי
אין עלות קבועה - חבילת גלישה
אין עלות קבועה - במסגרת התחייבויות
אין עלות קבועה - ביטוח ואחריות
אין עלות קבועה אחרתהערות - מחשבון השוואה כדאיות טלפון נייד - עם דמי מנוי או ללא שימוש חודשי רכישת מכשיר מחברה סלולרית (פרטנר, סלקום , פלאפון) היא בדר"כ מעין חתונה קתולית המתבטאת ברצף תשלומים חודשיים לתקופה ארוכה גם אם אינכם מדברים הרבה בטלפון. האם זה כדאי מבחינה צרכנית ? מחשבון זה מאפשר לכם לבדוק את הכדאיות הצרכנית בין רכישת טלפון נייד ללא דמי מנוי לבין טלפון נייד עם דמי מנוי.

טלפון נייד ללא דמי מנוי / טוקמן - הוא טלפון נייד שניתן לרכוש בסניפי דואר ישראל ו/או אצל רשתות שיווק עצמאיות שאינן קשורות לחברות הסלולר הגדולות. ביחד עם הטלפון רוכשים SIM הטעון בדקות שיחה לפי התקציב האישי. טוקמן או טלפון נייד ללא דמי מנוי הוא המוצר הסלולרי הראשון והמוביל בישראל שהוא נטול התחייבות כלשהי ומאות אלפי משתמשים בו. את ה SIM ניתן להתאים כמעט לכל מכשיר.
היתרונות העקריים של הטוקמנים - טלפונים ניידים ללא דמי מנוי:
א. לא משלמים אם לא מדברים - חייגת שילמת לא חייגת לא שילמת.
ב. טלפון ללא דמי מנוי משתלם יותר לאנשים משדברים מעט - לפי תוצאות מחשבון זה.
ג. אין התחייבות מעיקה לחברה סלולרית - אין מחויביות ואין קנסות דמי יציאה.
ד. בטלפונים החדשים ניתן לגלוש באינטרנט באמצעות WIFI ללא דמי מנוי וללא תשלום.
ה. רכישת כרטיסי חיוג ו/או טעינה היא פשוטה גם למי שאין חשבון בנק או כרטיס אשראי.

איזה SIM לרכוש של פרטנר או של סלקום ? כדאי לנסות להעריך אלו שיחות תנהלו בעזרת המכשיר הסלולרי - בדקו למי תחיגו יותר? - אם תחייגו בעיקר לאנשים באותה רשת אז כמובן שכדאי לרכוש את ה SIM של אותה הרשת כך עלות השיחות תהיה נמוכה יותר.

זהירות קרינה סלולרית - ההשפעות הבריאותיות של קרינת טלפון סלולרי
ההשפעות הבריאותיות של קרינת טלפון סלולרי החלו להיבדק בעקבות העלייה התלולה בשימוש בטלפונים סלולריים בכל רחבי העולם (כשני מיליארד משתמשים ברחבי העולם). הקרינה הנפלטת מטלפונים סלולריים ומתחנות בסיס של טלפונים אלו ("אנטנות") היא קרינה אלקטרומגנטית בתחום תדרי המיקרוגל. קרינה זו היא קרינה בלתי מייננת וההשפעה הוודאית היחידה שלה על רקמות היא חימום. זאת אף שמחקרים רבים בודקים האם יש קשר בין חשיפה מוגברת לקרינה הסלולרית לבין עלייה במקרים של מחלת הסרטן, ובמחקרים שונים נצפתה עלייה במקרי הסרטן בבלוטות הרוק. ביום 11/08/2008 התפרסמו לראשונה באופן פורמלי בישראל המלצות של משרד הבריאות הישראלי להפחית ככל הניתן בחשיפה לטלפונים סלולריים ובמיוחד עבור ילדים, מתוך עקרון "הזהירות המונעת" (precautionary principle) . בישראל, התנהל המחקר ע"י דר' סיגל סדצקי, מנהלת היחידה לאפידמיולוגיה של סרטן ושל קרינה במכון גרטנר, ביה"ח שיבא. מתוצאות המחקר עולה כי נמצא קשר מובהק בין שימוש מתמשך בטלפונים הניידים לעליית הסיכון להתפתחות גידולים בבלוטת הרוק. כמו כן, לפי מאמר שפורסם ביום 16/7/2009 בעיתון הארץ המסתמך על דו"ח שחיברה המועצה המדעית של ההסתדרות לרפואת השיניים מספר חולי סרטן בלוטות הרוק עלה פי 3 בחמש שנים להערכת החוקרים עלייה זאת התבצעה בעקבות העלייה בשימוש בטלפונים סלולריים בשנים האחרונות.

מה זה SAR - Specific Absorption Rate שיעור ספיגה סגולית?
כל טלפון סלולרי פולט קרינה והדרך למדוד ו/או להשוות בין עוצמת הקרינה היא באמצעות מדד שנקרא SAR. SAR הוא מדד קרינה הנספגת בגוף האנושי. רמת החשיפה וקצב החשיפה מוגדרת כקצב בליעת האנרגיה האלקטרומגנטית ביחידת משקל של רקמת הגוף. הגודל המודד אותה נקרא במינוח המקצועי Specific Absorption Rate ובקיצור SAR, והיחידות הן וואט לק"ג (W/kg) או מיליוואט לגרם (mW/g).
המדידה מתבצעת באמצעות מספר מדי קרינה הנמצאים בתוך מתקן בגודל של גולגולת אדם, הנמצא בסמוך לטלפון בדומה לראש של אדם המשוחח בטלפון. גודל זה תלוי בעוצמת השידור, במרחק ממקור השידור (טלפון סלולרי או תחנת ממסר) וביכולת של רקמה אנושית לספוג קרינה.
רמת הקרינה המירבית המותרת מטלפונים סלולריים נקבעה לפי תקן FCC האמריקאי משנת 1996 דורש שההספק הנבלע בכל יחידה של רקמה בראש לא יעבור SAR 1.6 W/kg.
משנת ,2002 נקבעה חובת סימון בו תפורט רמת הקרינה של דגם הטלפון ורמת הקרינה המירבית המותרת. תקנה זו מאפשרת להשוות בין רמת הקרינה הנפלטת ממכשירים שונים ולהביא גורם זה בחשבון בשקלול הגורמים הקובעים בחירת מכשיר חדש בעת קנייתו.

דרכי התגוננות מהקרינה - טיפים להפחתת קרינה סלולרית הנפלטת מטלפון נייד
משרד הבריאות ממליץ להורים לצמצם במידת האפשר את חשיפת הילדים לטלפונים סלולארים, לשקול את גיל התחלת השימוש, לצמצם את מידת השימוש ובכל מקרה להקפיד על שימוש באוזניות לא אלחוטיות או רמקול בעת שימוש בסלולארי. לסיכום:
א. לצמצם ככל הניתן את משך השיחה מטלפון נייד.
ב. לדבר ברמקול - להרחיק ככל האפשר את הטלפון מהראש.
ג. אם כבר רוכשים טלפון נייד - רק עם SAR נמוך, רמת קרינה נמוכה.

קישורים בעניין קרינה סלולרית
בדיקת רמת ה SAR של טלפונים סלולריים

תשובות לשאלות נפוצות בנושא קרינה בלתי מייננת - קרינה סלולרית מטלפון סלולרי
שיעור הקרנה המקסימלי המותר בארה"ב

קישורי טלפונים חשובים
קידומות לחיוג בינלאומי - חיוג בינלאומי
טלפונים חשובים - טלפונים חיוניים
מחשבון טלפונים ניידים - שינוי קידומת
אינטרנט ומחשבים