עו"ד צעד אחד קדימה לפני כולם
מחשבונים משפטיים


  

השוואה בין עצמאי לשכיר - עצמאי ורע לו שכיר וטוב לו

עצמאי ורע לו שכיר וטוב לו / מאת טל שרון, עו"ד

בתקופת מיתון דומה כי אין טוב יותר מלהיות שכיר העובד במקום מסודר ושאין חרב הפיטורין מאיימת עליו. מנגד העצמאי נושא בנטל אחריות לא קטן לצד סיכונים כלכליים רבים. נטל אשר מרבית ציבור השכירים אינו יכול להבין עד שלא ינסה זאת בעצמו - הרי למי באמת אכפת מהבוס?..  

לעצמאי אין הגנות סוציאליות שיש לשכיר, עצמאי אינו זכאי לדמי אבטלה, לדמי אבטלה, אין לו ביטחון במקרה בו נאלץ לסגור את העסק בעל כורח, בין אם בגלל כישלון עסקי או עקב מחלה.

 

מתכנת או עורך דין לדוגמא יכולים להיות עצמאים. אך במידה והם חלילה חולים במחלה קשה חלילה (התקף לב) והם לא יכולים לעבוד במשך חודש עד שלושה חודשים אין להם הכנסה. לעומת זאת אותו מתכנת או אותו עורך דין שהיה מועסק כשכיר היה יכול לקבל שלושה חודשי שכר על פי דין כדמי מחלה מהמעסיק.

להלן מספר סיבות למה בדרך כלל כדאי להיות שכיר ו/או הטבות שעצמאי יכול רק להתקנא בך השכיר.

 

סיכון כספי וחוסר שקט נפשי

שכיר בדרך יועסק על פי התמחותו הספציפית - חוץ משעות עבודה שכיר לא מסכן את כספו.

עצמאי לוקח על עצמו יותר סיכונים ומסכן את כספו האישי - עומד בפני מערכת גדולה של מחויבויות מעבר לפעילות העסקית השוטפת - ביניהם תשלומי שכירויות, ארנונה, ביטוחים, החזרי הלוואות בנקאיות, הנהלת חשבונות, הפקדות בנקים, גביית תשלומים, השתלמויות מקצועיות, תשלומי ספקים, שכר עובדים, הוצאות שיווק, פרסום ורדיפה אחר לקוחות. בקיצור עצמאי נתון ליותר לחץ וחרדה. שקט נפשי, נדיר למצוא אצל עצמאי בתחילת דרכו.

1:0 לטובת השכיר 

 

משכורת - שכר ודאי לעומת אי ודאות

שכיר יודע מראש את גובה המשכורת שיקבל כל חודש - לכן הוא יכול לתכנן הוצאותיו מראש.עצמאי לעומתו יכול להעריך מה הן הוצאותיו השוטפות אך לא תמיד יכול לחזות בוודאות את הכנסותיו - כמה ירוויח כל חודש... כמה יצליח לגבות מלקוחות ואף  יש חשש שחודש שלם לא תהיה לו כלל הכנסה, או שתהיה לו הכנסה שאינה מספקת לכיסוי ההוצאות השוטפות.

2:0 לטובת השכיר 

 

זכויות סוציאליות - קופת גמל קרן פנסיה - קרן השתלמות

בעניין קרן השתלמות:

עבור שכיר מופרש 10% מהשכר לקרן השתלמות ( 7.5% על חשבון המעסיק, 2.5% על חשבון העובד).  עצמאי יכול להפריש רק 7.5% ומתוכם רק 4.5% מוכרים כהוצאה.

בעניין הפנסיה:

שכיר זכאי על פי חוק לפנסיה על חשבון המעסיק. על כל שקל שהעובד מפריש המעביד יפריש שקל נוסף עד תקרת השכר האמורה בחוק. כך שגם אם קופת הגמל של העובד לא מציגה תשואה נאותה - היא עדיין כדאית מבחינה כלכלית עקב תגמול המעסיק.

עצמאי לעומתו לעולם לא יקבל את הערך הריאלי של רצף הפקדותיו וכשהבורסה יורדת - אף פחות מכך. בנוסף הטבות המס בשלב די מוקדם יתאדו מול דמי הניהול. ראה מאמר קופות גמל בלוף.

3:0 לטובת השכיר 

 

ימי מחלה לשכיר - דמי פגיעה בעבודה - דמי לידה

דמי פגיעה בעבודה:

דמי פגיעה בעובדה לשכיר מחושבים על פי השכר בשלושה חודשים טרם הפגיעה. עבור 12 הימים הראשונים השכיר יקבל שכר מהמעסיק. עצמאי לעומתו לא יקבל כלום עבור  ה 12 ימים הראשונים ודמי הפגיעה יחושבו על פי הממוצע השנתי , כך שאם היו לו הכנסות גבוהות לפי הפגיעה הן יופחתו עקב הפיזור.

דמי לידה:

לשכיר דמי לידה מחושבים לפי השכר הממוצע של שלושת החודשים לפני הלידה. עצמאית תקבל לפי הממוצע השנתי.

דמי מחלה:

מרגיש לא טוב? חוק דמי מחלה מעניק לך העובד השכיר זכות לימי מחלה בתשלום, בגין כל חודש עבודה ועד מקסימום 90 יום. רוצה לדעת כמה בדיוק ?  הקלק כאן - מחשבון דמי מחלה.

לדמי מחלה זכאי השכיר לא רק במחלתו הוא - חס ושלום אלא גם בגין מחלת ילד, מחלת בן זוג, ואף מחלת הורה.  מה בנוגע אליך העצמאי ? האם גם אתה זכאי על פי חוק לדמי מחלה ?

לא - עצמאי אינו זכאי לתגמול בגין ימי מחלה - מאומה נדה , גורנישט - פשוט לעצמאי אסור להיות חולה! כל יום מחלה שלך הוא בונוס שלילי - במלים פשוטות הפסד!  ולכן אאחל לך רפואה שלמה לנצח J

4:0 לטובת השכיר 

 

שעות נוספות

שכיר שעובד מעבר לשעות העבודה הקבועות זכאי לקבל תגמול בגין שעות העבודה הנוספות, החישוב הוא יומי ולא מצטבר ראה מחשבון שעות עבודה נוספות ליום עבודה ומחשבון פיצול וריכוז זכויות בגין שעות עבודה  נוספות. אצל עצמאי אין מושג "שעות נוספות" בלקסיקון - כל דקה שהוא נושם היא דקה שיש לה קשר ישיר או עקיף עם העבודה, דאגות למכביר - להוסיף על כך את הפגישות, נסיעות, שיווק עצמי גם מעבר לשעות העבודה הרגילות של השכירים ועל כך הוא לא מתוגמל.

5:0 לטובת השכיר 

 

ימי חופשה

שכיר זכאי מ 14 ימי חופשה ועד ל 28 ימי חופשה שנתית (לפי הוותק) וגם אם לא מימש אותם לפני הפיטורין הוא זכאי לפדות את ימי החופשה בכסף. ראה מחשבון פדיון ימי חופשה, או מחשבון פדיון ימי חופשה לעובדים במשרה חלקית. גם העצמאי זכאי לימי חופש כמה שירצה - רק הוא לעולם לא יתוגמל עליהם - משמע כל יום חופשה הוא כמו יום מחלה - יום הפסד!

6:0 לטובת השכיר 

 

דמי הבראה

שכיר זכאי לדמי הבראה אחת לשנה שישולמו לו בדרך כלל בחודש יוני, יולי או אוגוסט. ראהמחשבון דמי הבראה, או מחשבון דמי הבראה לעובדים לפי שעות.

עצמאי "זכאי" לדמי הבראה מתי שירצה  וכמה שירצה - על חשבונו האישי J ובתנאי שיוכל לשלם לעצמו ומבלי שהעסק שלו יפגע.. חה חה חה..

7:0 לטובת השכיר 

 

סיום העבודה

שכיר זכאי לדמי הודעה מוקדמת - ראה מחשבון דמי הודעה מוקדמת.  פיצויי פיטורין - ראהמחשבון פיצויי פיטורין. לעומתו לעצמאי - אם העסק לא צלח - אין מי שישלם דמי הודעה מוקדמת או פיצויי פיטורין.  נהפוך הוא - עצמאי צריך להגיע להסדר עם הספקים ולפריסת תשלומי החוב שנוצר לו כדי לא להגיע למצב לא נעים של עיקולים הוצאה לפועל ופשיטת יד.

8:0 לטובת השכיר 

 

פשיטת רגל

במידה והעסק מתמוטט לשכירים יש ביטוח מהמדינה עקב פשיטת רגל של המעסיק - שכיר זכאי לפיצויים בגין חוב עבודה תגמולים ופיצויים גם אם למעסיק אין כסף הוא יקבל משהו מהמדינה.לעצמאי אין ביטוח מהמדינה עקב פשיטת רגל - העצמאי פשוט נשאר חסר כל ונזרק לרחוב.

9:0 לטובת השכיר

 

דיווח שוטף לרשויות - מס הכנסה, ביטוח לאומי , מע"מ

מרבית השכירים פטורים מדיווח לרשויות. לעומתם כל העצמאים שהינם עוסקים מורשים חייבים בדיווח שוטף ואף נושאים בעלויות רבות הכרוכות בכך, תשלום לאנשי מקצוע: מנהלי חשבונות, יועצי מס, רואי חשבון , עורכי דין.

10:0 לטובת השכיר

 

שכר מינימום

לשכיר יש הגנה בחוק ואסור לשלם לו פחות משכר מינימום. עצמאי לעומת זאת אם אין הכנסה לעסק הוא לא יקבל שכר על חודש עבודה בו עבד.

11:0 לטובת השכיר

 

דמי אבטלה

שכיר זכאי למספר חודשי דמי אבטלה מביטוח לאומי. עצמאי  לעומתו - לא יהיה זכאי ולו אך לא ליום חסד אחד של דמי אבטלה. למרות ששילם הרבה יותר מהשכיר דמי ביטוח לאומי על אותה הכנסה שנתית.

 12:0 לטובת השכיר - כאן מדובר כבר בנוקאוט

 

נכון זה המצב - שגם מסביר בין היתר למה יש יותר שכירים מעצמאים בשוק. אך שלא תתבלבלו - ללא עצמאים (נוטלי סיכונים) - המשק לא היה מתפתח ולא היה מי שישלם לשכירים את משכורתם.

עם יד על הלב, כמה עצמאים אנחנו מכירים שהצליחו בגדול? ומה הם היו צרכים לעשות או לעבור בשביל כך ? נכון שאת הכוכבים בתחום אפשר לספור על כף יד אחת. אלון גל, מאמן אישי מוכשר כמוהו יש רק אחד, עידו רוזנבלום ממונית הכסף יש רק אחד - שאר נהגי המוניות, המאמנים האישיים, השרברבים, חשמלאים ואף מספר לא קטן של עורכי דין עצמאיים - עובדים  קשה מאוד סביב השעון ולו רק בכדי שיוכלו לשאת בהוצאות השוטפות. מרבית העצמאים אינם עשירים - יש המרווחים פחות ממה שנוטים לחשוב ויש אף עצמאים אשר מרווחים פחות משכירים העוסקים בתחום דומה. עם כל הקושי - יש דבר אחד שמשותף למרבית העצמאים ושיהיה להם קשה מאוד לוותר עליו - הוא העצמאות.. אז שיהיה לנו יום עצמאות שמח !

 

אין לראות באמור לעיל יעוץ ו/או המלצה לביצוע פעולה. לפני כל החלטה יש להיוועץ ביועץ מקצועי בלתי תלוי בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל מקרה ונסיבותיו הוא. הטוב ביותר להיוועץ עם יועץ מקצועי, מומלץ אף להיוועץ עם רואה חשבון ו/או עם עורך דין עצמאי העוסק ומתמחה בתחום העסק שהינך מעוניין להקים - ראה גם הקמת חברה בישראל.

מאמרים וקישורים רלוונטיים נוספים של עו"ד טל שרון
הטבה למוכרי דירות הכל על משכנתא מדריך רכישת דירה
הריבית צריכה לעלות עצמאי ורע לו שכיר וטוב לו קופת גמל בלוף
מחשבון מס שבח צוואה כהלכה מתגרשים בכבוד
כתב תביעה נגד מעסיק צדק חברתי  העם דורש צדק חברתי לשון הרע על קצה הלשון