צדק חברתי וצדק כלכלי הלכה למעשה

העם דורש צדק חברתי - צדק כלכלי הלכה למעשה  / מאת טל שרון

31/07/2011

רקע

לפני כ 12 שנים (בשנת 1999) התחלתי לכתוב את האני מאמין שלי בעניין כלכלי חברתי: כתב אמנה חברתית - צדק חברתי למען העם. לצערי, מאז ועד היום המצב נהיה רק יותר גרוע. יוקר המחייה בישראל הפך לבלתי נסבל, ייקור תעריפי המים במאות אחוזים ע"י הממשלה, העלאת הארנונה בעשרות אחוזים באישור הממשלה, העלאת מס על הדלק ואחזקת רכב, התחזקות מעמד הקרטלים (בעקבות מדיניות הפרטות כושלות של הממשלה) ששודדים אותנו בלי בושה הן בתעריפי מוצרי החלב , התקשורת, החינוך , הבריאות, עמלות הבנקים ועמלות קרנות הפנסיה הבלתי סבירות בעליל... כך נוצר מצב שרובנו הפכנו להיות עניים יותר, כעוסים ומרירים יותר.

 

משמעות שחיקת מעמד הביניים - שנים בודדות לפני אנרכיה! אם לא יחול שינוי...

בישראל החוסן של המדינה נמדד בעיקר בחוסנו של מעמד הביניים - אותו מעמד שנושא על כתפיו את מרבית הנטל הכרוך ביצירת מנהל תקין וחברה איתנה. אותו מעמד שממלא את חובתו האזרחית - משרת בצבא , בשירות לאומי, במילואים. אותו מעמד ביניים שממלא את חובתו המוסרית לחברה - מתנדב ותורם לעמותות מצוקה שונות שאלמלא הממשלה הייתה מתפקדת כמו שצריך עמותות אלו לא היו נולדות. אותו מעמד שמשקיע משאבים רבים בלימודים ובהשכלה גבוהה כדי לרכוש מקצוע המייצר ערך מוסף לחברה ומשלם מיסים  כדי לממן את השירותים הציבוריים חינוך, בריאות, בטחון ועזרה סוציאלית למעמד החלש.

מעמד הביניים הוא המעמד עליו מתבססת כל החברה בישראל ולכן על הממשלה לשמור עליו ולא לרמוס אותו עד דק כפי שהקפיטליזם החזירי נוהג כאן בישראל לאחרונה. מעמד הביניים הוא הכוח היצרני הכי גדול במשק, עובד ומאייש את מרבית המערכות במגזר העסקי והציבורי, והוא גם הצרכן העיקרי של מוצרי הצריכה השונים בשוק. חיזוק מעמד הביניים יצמצם את העוני ויגביר את חוסנה של המדינה.

 

בשלוש שנים האחרונות חלה שחיקה מהותית ביכולתו הכלכלית של מעמד הביניים, בעיקר עקב גל התייקרויות חסר תקדים שנבע בצורה ישירה ו/או עקיפה עקב החלטות הממשלה ומעילה בתפקידה כאחראית על בטחונו הכלכלי של האזרח. אין שום פיקוח ממשי ואפקטיבי על כל הקרטלים שנוצרו במשק, אין פיקוח לאחר הפרטה - מחיר מוצרי החלב לאחר הפרטת תנובה עלו בעשרות אחוזים, העמלות שאנו נדרשים לשלם לבנקים, לפנסיות מופקעות ומופרזות, מחירי המים נסקו מעלה במאות אחוזים, הארנונה הועלתה בעידוד הממשלה ועוד חטאים רבים בעידוד הממשלה שדופקים את האזרחים ההגונים, למשל בהפקרת הדור הצעיר ע"י אי התערבות ממשלתית בעניין דיור בר השגה ו/או באי התערבות ממשלתית בבניית דירות בנות 3 חדרים ועוד.

אדישות זו מחד למצב מעמד הביניים ומכבש אגרסיבי לגביית מיסים עקיפים (לראיה השנה הושג עודף של 14 מיליארד ₪ בתקציב המדינה מגביית מסים ) מאידך נוצרת תחושה שהממשלה מתנהגת כאחרון הבוזזים - הופכת אותנו האזרחים עם ראש כלפי מטה, אוחזת ברגליים מלמעלה ומנערת אותנו היטב עד אשר השקל האחרון יפול מהכיס.

במצטבר, למרות המיסים הגבוהים אין כמעט אף שרות ממשלתי שניתן בצורה ראויה לאזרח ההגון: זמן המתנה ממוצע לרופא בחדר מיון יותר מ - 4 שעות, בכיתות הלימוד 40 ילדים בכיתה, משטרה שמתפקדת כמו לשכה לרישום סטטיסטיקה במקרה של גניבה או פריצה אינה מתאמצת מעבר לרישום בדוח, משטרה שחזקה רק נגד שומרי החוק ההגונים אך נגד  משפחות הפשע הקשות, נגד פשע במגזר הערבי אין אכיפה (גם מס הכנסה לא מתפקד שם). אך אם אנו מעמד הביניים, רוצים שירות ראוי אנו נדרשים לשלם לחברות הביטוח, לרפואה פרטית שמשתמשת לעיתים במשאבי הרפואה הציבורית (ניגוד אינטרסים), לשאר גופים פרטיים כדי לקבל שירות שהמדינה אמורה לתת.

 

פגיעה מתמשכת ובוטה במעמד הביניים מסוכנת מאוד לחברה - אנשים יצאו לרחובות - כי די נמאס ! הציבור איננו יכול עוד לשאת את ההשפלה ואטימות הממשלה - משבר הדיור שגרם לצאת לרחובות, אינו הגורם היחידי אלא הוא הקש ששבר את גב הגמל. ראו מאמר שפורסם בכלכליסט ע" אורי פסובסקי "מעמד הביניים פסימי ? בצדק" (9/6/2011).

 

חברי הממשלה לא באמת מרגישים את הכאב והסבל של העם מפני שהם דאגו לעצמם לאחרונה ע"י מספר העלאות משמעותית בשכר. מכאן כמעט כל פתרון שהוצע עד כה היה בחזקת הצהרה חסרת רגישות אמיתית, למעשה הצהרת אנטואנט. רק כאשר שרים וחברי כנסת ישתכרו לפי השכר הממוצע במשק תתחיל להיות רגישות אמתית למצוקה שנוצרה למעמד הביניים בישראל.

 

הצעות לפתרון בשלושה נושאים משולבים בו זמנית הגינות ציבורית:

רגע לפני כניסה למצב של אנרכיה חברתית - יש אפשרות לפתור את הפלונטר שנוצר בעיקר ע"י צמצום הקפיטליסטי החזירי שהגיע לממדים מפלצתיים וזאת תוך פיקוח ממשלתי הדוק. הקו המנחה לפתרון הוא לראות קודם כל את טובת מעמד הביניים וחוסנה של המדינה!   היחסים בין הממשלה לבין האזרח הם יחסים דו - סטריים. כנגד חובת ההגינות של האזרח (תשלום מיסים, שרות בצבא וכד'), נדרשת חובת הגינות בסיסית של הממשלה לדאוג לצדק חברתי. במדינה דמוקרטית, הממשלה והאזרח אינם עומדים זה מול זה, משני הצדדים של מתרס, אלא הם, זה לצד זה, שותפים במדינה. בדמוקרטיה, אמר כבוד השופט זילברג  "השלטון גופו עצמו ובשרו של האזרח הוא". (בג"ץ 3/58 ברמן נ' שר הפנים). ברגע שממשלה דמוקרטית מועלת במחויבויותיה לצדק חברתי באופן כל כך בוטה, השלטון איננו יותר גופו ובשרו של האזרח - מכאן נשמט הבסיס  הלגיטימי של הממשלה המכהנת. האזרחים יוצאים לרחובות במחאה המבטאת את כאבם האמיתי תוך דרישה לתיקון.   

להלן הצעות אפשריות אשר עשויות לסייע לממשלה להחזיר את אמון הציבור וביניהן גם הצעות להגדלת הכנסותיה ולשיפור אספקתם של שירותים חברתיים חשובים!

  

א - SOS ראשוני - צעדי בוני אמון לצדק חברתי

החזרת המצב לקדמותו - הפחתת כל המיסים שנוספו או נוצרו בשנים האחרונות בעקבות מחדלי הממשלה:

 1. ביטול מס המים: הקמת תאגידי המים יצר מצב של עלויות מיותרות נוספות למדינה (עלויות שכר לעוד מקורבים ובכלל המדינה לא באמת הקצתה את הכסף שנגבה מהמס על המים לצורך מציאת פתרונות כגון: הטפלת מי ים, סתימת נזילות ומניעת בזבוז שלה עצמה). לפיכך, יש לבטל לאלתר את תאגידי המים המיותרים והאטומים לאזרח ולחזור למצב הקודם.

  (שקר המים - שר התשתיות לנדאו הנחה את רשות המים להקים צוות לבחינת הבעיות שנתגלו במערכות המים אסף רוזן ויאיר חסון YNET 26.05.11).

 1. ביטול התוספות על הארנונה: ביטול כל תוספות הארנונה שמשרד הפנים אישר כחותמת גומי בשנים האחרונות ללא כל רגישות למצב בעם (לרובנו השכר לא עלה בשיעור עליית הארנונה - הארנונה במרבית הערים הועלתה בשיעור בלתי סביר בעליל). במקום שהרשויות יתייעלו - אנו  מגלים בחלק לא קטן של רשויות עוד ועוד שחיתויות וג'ובים מיותרים למקורבים.
 1. ביטול "מס החלב": ביטול העלאות המחירים של כל מוצרי החלב החזרת הפיקוח על מוצרי החלב!
 2. ביטול "מס רכב":  ביטול התוספת על שווי אחזקת רכב, ביטול מס יבוא המופקע, ביטול כפל המס על הדלק.
 3. ביטול "מס הבנקים": ביטול העמלות על משקי הבית + ביטול דמי ניהול חשבון.
 4. ביטול  "מס כנסת": ביטול העלאות השכר המופקעות (במהלך 2008 - 2011) של חברי הכנסת והשרים שנערכו מספר פעמים בתקופה האחרונה בה המשק הישראלי כולו הצטמצם.
 5. ביטול "מס חרדים" - יש להפסיק לאלתר מימון מגזרים שלא עובדים כתפיסת חיים ! כל עוד הם  לא חולים, לא נכים ו/או לא מוגבלים - לא סביר שהמדינה תקצה למעלה ממיליארד ₪ למגזר טפיל מתוך אידיאולוגיה ושאינו תורם במאומה, להכנסות המדינה, לכלכלה. הדבר רק דופק את מעמד הביניים שנושא את האברכים החרדים בנטל על גבו וממן לו לימודי חינם, מחיה, מעונות, הזנה, מלגות, הבטחת הכנסה ועוד.. אברכים בני 29 ומעלה - פטורים מעבודה לנצח (אטילה שומפלבי YNET 17/12/2010) , עלות תמיכת החרדים בתקציב המדינה - מעל מיליארד שקל (רותם סלע  NRG 28/12/2010), בג"ץ פסק בעתירה שטענה כי קיימת אפליה כך שאברכים הלומדים תורה זוכים בקצבת הבטחת הכנסה ואילו מסטודנטים שאינם חרדים נשללת קצבה זו (תומר זרחין, יהונתן ליס ויאיר אטינגר הארץ 14/6/2010). יש לעודד בדחיפות את האברכים לצאת לעבוד ולדאוג למחייתם כפי שנהוג בכל מקום מתוקן בעולם. הסעיף כאמור מסייג את החלק שכן עובד, ותורם למדינה את חלקו כמוך כמוני.

 

צריך לזכור שלצד "כל המיסים הללו" , משנת 2007 היו עליות מחירים של עשרות אחוזים בתחומים נוספים: תקשורת אינטרנט וסלולר (עלייה של 53%), דלק (עליה של 56%), תחבורה ציבורית (30%) , ביגוד ( 100%) , מזון (72%), חשמל (20%), חינוך (21%), בריאות ( 55%), דיור (60%) והשכר שלנו לא עלה במאום בעוד ששכר הבכירים במגזר הממשלתי, שכר השרים, חברי הכנסת, ושכר ראש הממשלה עלה מספר פעמים.

 

ב - דוגמא אישית והפסקת הבזבוז הממשלתי

החינוך הטוב ביותר הוא ע"י מתן דוגמא אישית, ממשלה שבוזזת את אזרחיה ע"י שרים ללא תיק, העלאת שכר לבכירה מהווה רעה חולה וסממן מובהק לשחיתות ציבורית! להלן הצעה למספר סעיפים שעצם ביצועם יגביר את אמון הציבור בממשל:

 1. ביטול כל השרים ללא תיק - כנציג ציבור צריך להתבייש בלקבל תפקיד של שר ללא תיק - אין בכך שום תועלת אמתית לציבור שאינה ניתנת לביצוע ע"י משרד ממשלתי אחר אלא רק בזבוז כספי ציבור, לצערנו השחיתות הציבורית הגואה העלימה את הבושה לנותן התואר "שר ללא תיק" ומקבל התואר הבזבזני - ביטול כל משרות השרים ללא תיק על כל הדבוק אליהם יחסוך למשלם המיסים מאות מיליוני שקלים. קחו דוגמא מבני בגין שסירב לקבל תפקיד של שר ללא תיק!
 1. הקטנת מספר שרי הממשלה ל 18 - אין צורך להכביר מילים על ממשלה של כ 40 שרים - מספר חסר תקדים! חוץ מזה שזאת ממשלה בזבזנית הפוגעת בכיס של כל אזרח הגון ממעמד הביניים! ממשלה מנופחת כזאת עם כל התקציבים הכרוכים בכך, לשכות שרים, שרותי מזכירות, סגני שרים, רכבי פאר וכדומה .. מלמדת אותי על כך שהממשלה מזלזלת באזרח שעומל קשה להתקיים, על פגיעה בכבוד משלם המיסים ועל שחיתות בוטה בכספי ציבור. אומנם הדבר חוקי, אך מבחינתי דומה הדבר למעשה נבל ברשות התורה. כלומר, הממשלה מנופחת כזאת בהוצאות חריגות ומיותרות שלא לצורך, מנצלת את כוחה לרעה נגד אזרחיה! (לחשוב כמה מחוסרי דיור היו יכולים להנות, כמה אנשים החיים במצוקה היו יכולים לקבל סיוע במקום בזבוז כספי ציבור לחינם).
 1. הקטנת שכר חבר הכנסת לשכר הממוצע במשק - אדם שרוצה להיות חבר כנסת צריך לעשות זאת מתוך שליחות ציבורית וחיידק אמתי של אהבת הציבור, הרי ממילא הוא מקבל רכב חינם, טלפונים חינם, עיתונים בחינם ועוד מגוון הטבות בחינם.. אין שום הצדקה שיקבל יותר מהשכר הממוצע במשק .. וזאת גם בכדי להיות קרוב יותר לציבור ולהבינו. שכר ראש ממשלה לא צריך להיות יותר מפי שלוש מהשכר הממוצע במשק.
 1. הטלת פיקוח על שכר הבכירים במגזר הציבורי - קחו למשל את הבנקים, מי ערב להם במקרה של כשלון ? מעמד הביניים ! כבר קרה בישראל שהבנקים הולאמו בשל חוסר אחריות ציבורית. לפיכך שכר הבנקאים חייב להיות תחת פיקוח. ובכלל כל חברה ציבורית - כשקרנות הפנסיה שלנו מושקעות בה בצורה ישירה ו/או עקיפה חייבת להיות מפוקחת עד רמת שכר הבכירים בה. לא יתכן, שהטייקונים יבזזו את נכסי החברה בשכר מנופח ואנחנו מעמד הביניים נפגע מכך פעמיים  - פעם אחת ע"י העלאת מחירים של אותה חברה ציבורית ופעם נוספת ע"י פגיעה בפנסיה שלנו. מכאן יש לפקח פיקוח הדוק על כל התנהלות של חברה ציבורית לרבות הגבלת שכר הבכירים בה, בפרט שבשנים האחרונות לא הייתה שום קורלציה בין רמת השכר לביצועי החברה.
 1. שוויוניות גיל הפנסיה בין המערכת הציבורית לפרטית ובין המערכת הביטחונית - אי שוויון חברתי מעביר את הנטל מקבוצה אחת באוכלוסיה לקבוצה אחרת , הרי מישהו צריך לשלם. גיל פרישה שווה יקטין את הנטל על מעמד הביניים , יקטין פערים חברתיים ויגדיל את השוויון.
 1. חקיקת חוק נגד חמדנות כספי ציבור - התנהגות לקויה של נבחרי ציבור ועובדי ציבור, תחייב את אותם הנבחרים באופן אישי. יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק, הוציאה בארבעה ימים כ-75 אלף שקלים על מלון בביקור בפריז. על-פי פרסום בערוץ 2, היא ביקשה לעבור למלון יקר יותר, מפני שהסוויטה שהושכרה עבורה לא התאימה לפגישות. (איציק על חשבוננו YNET 13/10/2010). בדו"ח חריף קוטל מבקר המדינה את משלחת שר הביטחון אהוד ברק, לסלון האווירי בצרפת (הסלון שעלה מיליון YNET ירון דרוקמן 14/10/2009).
  במקביל יש להגביל את שכר הבכירים בחברות הציבוריות בהן כספי הפנסיה שלנו מושקעים ובפרט את שכר מנהלי הבנקים וחברות הביטוח - גופים אלו מקבלים ביטוח ממשלם המיסים למקרה של קריסה. מצד שני, העבר מלמד שאינם נושאים באמת באחריות אישית, הם לא תרמו שום המצאה גאונית למשק שהגדילה את התוצר הלאומי הגולמי או כל תרומה מהותית אחרת למשק שמצדיקה את שכרם העצום תוך ניצול מעמדם הקרטלי או מונופוליסטי מכספי הציבור. לפיכך, יש להגביל אותם בשכר של עד פי 6 משכר הממוצע במשק. לא חסרים כלכלנים מעולים שיכולים לעשות עבודה כמוהם ואף טובה יותר בשכר הוגן. את יתר הרווחים של אותם בנקים , חברות ביטוח, וחברות ציבוריות שכספי הפנסיה מושקעים בהן - יש להפנות לשיפור השירות באותם גופים, להגדלת השכר של העובדים הזוטרים ולהקצאת משאבים למען הציבור ומטרות חברתיות - כדי שבאמת נוכל להרגיש שמדובר בחברות ציבוריות ולא חברות של מקורבים או של טייקון כזה או אחר העושק את עובדיו ו/או בוזז את כספי הפנסיה שלנו.

 

ג - תכנון ויישום ארוך טווח

פתרון בעיית הריכוזיות - איסור בתכלית האיסור לטייקון לפעול במספר ענפים במקביל. טייקון ששולט בבנקים בתקשורת, במזון וענפים נוספים עלול להשפיע לרעה בצורה ישירה ו/או עקיפה על מקבלי ההחלטות בין ע"י שכירת אנשים, הזמנת סקרים המסווים את האינטרסים, הפעלת פיתויים שונים וכדו'... עוצמה זו עלולה להוליך לפגיעה במתחרים אחרים בשווקים ולהשגת יתרונות שאין להם הצדקה בזכות מעמדם של בעלי העצמה ביחסיהם עם השלטונות. למעשה הטייקון באמצעות הריכוזיות יוצר לעצמו כוח עודף מעל כל אזרח אחר במדינה דבר מהווה סכנה לשלטון החוק בישראל ופגיעה מהותית במעמד הביניים. הדרך להפחתת עצמתם של בעלי השליטה בקבוצות העסקיות הגדולות היא לתקן את כשל השוק המאפשר בניית ריכוזי העצמה. יש לפגוע בכדאיות המבנה הפרמידילי ולאסור על שליטתם בתאגידים פיננסיים של בעלי שליטה בתאגידים ריאליים גדולים. צעדים אלה יצמצמו מעט את כוחן של הקבוצות הגדולות וגם ימנעו את פגיעתם של מצבי ניגוד עניינים בהם משופעת המערכת הכושלת הקיימת.

הפסקת הפרטה ופיקוח הדוק על חברות מופרטות - בכל תחום שאין בו תחרות יש להפסיק את תהליך ההפרטה לאלתר!

הפסקת אלפיית מגזרים - הפסקת מימון חרדים ו/או מתן תנאים דומים לכלל האזרחים.

פעילות ממשלתית למען דיור בר השגה  - הממשלה חייבת לאכוף על הרשויות בנייה המתאימה לאינטרס הציבורי ולא בהכרח לאינטרס של ראש העיר ברשות המקומית. למשל: בשנים האחרונות בערי המרכז כמעט לא החלה בניית דירות בנות שלושה חדרים מאחר שלרשות אין אינטרס בכך. הדבר נוגד את האינטרס הציבורי ורק התערבות ממשלתית תוכל לאכוף בנייה כזאת. בנוסף, בעקבות כשל השוק החמור שנוצר בשנים 2007 עד 2011 על הממשלה לבנות בעצמה דיור בר השגה , דיור ציבורי ודיור להשכרה. על הממשלה להפחית את מחיר הקרקע (קרקעות מנהל ישראל) רק לקבלנים שיבטיחו בכתב מחירים סבירים (קביעת מחיר מטרה נמוך ממחיר השוק) והקצאת מעשר לדיור ציבורי מכל פרויקט.

תחבורה ציבורית הולמת - כשלון התחבורה הציבורית בישראל (רכבות, אוטובוסים) , העדר תשתית ציבורית נאותה בין הפריפריה למרכז - גורמת להעלאת מחירי הדיור במרכז הארץ ובצדק לאי פיזור אוכלוסיה על פני הארץ. סלילת מסילות רכבת מהירות בין אילת לתל אביב, בין באר שבע לתל אביב וכדומה יביאו להוזלת מחירי הדיור.

ביטול כבישי האגרה - ממשלת ישראל איננה ענייה - יש לה עודפים של מיליארדים מגביית מסים ועשרות מיליארדים מרכישות מט"ח - מכאן אין שום הצדקה לתת נכסים לאומיים - קרקעות לטייקונים - על הממשלה לרכוש בחזרה את כל כבישי האגרה ולבטל בהן את האגרה כליל תוך פתיחתם בחינם לכלל תושבי המדינה.

העלאת מס חברות ומס הכנסה על המאיון העליון - בשנים הארונות מס חברות ירד מ 36% ל 24%, המשמעות הינה הורדת מס לכל הטייקונים ובעלי ההכנסות הגבוהות המנהלים את עסקיהם באמצעות חברות, הם גם משלמים פחות מס בריאות ופחות ביטוח לאומי.  אין פלא שהדבר גרם להרחבת פערים גדולה בחברה הישראלית.

שיפור כל רמת שרותי המדינה הניתנים לאזרח - התפיסה צריכה להיות  מתן שרות לאזרח ולא של התעללות בו לעיתים נדמה לי שמקבלי ההחלטות חיים במדינה אחרת או לפחות מקבלים שרות אחר ואינם כלל מודעים למה שקורה בעם בפועל.

גלי מחאה חברתיים - כל המוחים צודקים ! רוצים צדק כלכלי !

בשל המצב העגום וחמדנותם של חלק לא קטן מנבחרי הציבור אשר איבדו את רגישותם לרחשי הציבור ומרבית מהטייקונים ללא רגישות אמיתית למעמד הביניים - שהוא הוא הבסיס העיקרי לעושרם ו/או כוחם הפוליטי אנו עדים ליותר ויותר גלי מחאה חברתיים התובעים בצדק - צדק חברתי וצדק כלכלי !

החיבור בין גלי המחאה האחרונים הוא חיבור טבעי ומתבקש המבטא את המיאוס של מעמד הביניים בשיטה הכלכלית שנכשלה ואכזבה את כולנו. מחאת האוהלים (למען דיור בר השגה), מחאת האמהות - העגלות (מעונות יום לתינוקות ע"ח המדינה), מחאת הדלק (הפחתת המס על הדלק הבלו וביטול כפל המס מע"מ), חרם הקוטג' (הפקעת מחירי מוצרי החלב ) ועוד מחאות חברתיות שבסך הכל דורשות צדק , קיום בכבוד, אותן מחאות לא מבקשות נדבות ולא מבקשות מתנות חינם - רוצים שוויון בפני החוק רוצים חלוקת נטל שווה.

די, לכולנו נמאס מסיסמאות של נבחרי ציבור ריקות מתוכן ! העם רוצה צדק כלכלי וצדק חברתי!

נמאס ששודדים אותנו כשהתינוק נולד !

נמאס שחינוך חינם עולה המון כסף !

נמאס ששלחנו ילד לצבא וצריך לשלם על זה !

נמאס  משכר לימוד מופקע וחוסר מעונות !  

נמאס ממילואים בהם אנחנו צריכים להשלים ציוד מכיסנו !

נמאס  שכל קנייה בסופר מרוששת אותנו !

נמאס משכ"ד מופקע !

נמאס שחומסים אותנו בסלולר/טלווזיה/אינטרנט !

נמאס מעמלות הבנקים !

נמאס שהממשלה מאשרת עלייה בארנונה כל שנה - וחמור מכך שהממשלה מאפשרת גם עלייה חריגה בארנונה - בעוד שהשכר שלנו תקוע !

נמאס מתשלום ביטוח משלים לשירותי בריאות בסיסים !

נמאס מתחבורה ציבורית עלובה !

נמאס ממימון מגזרים שלא עובדים כתפיסת חיים !

נמאס מארנונה מפוצצת ורחובות  מטונפים !

נמאס לעבוד שעות ארוכות ועדיין להיות במינוס !  

נמאס לתרום לנזקקים ופגועים כי המדינה זנחה אותם !

נמאס  מפקידי ממשלה שמטרטרים אותנו !

נמאס ממשטרה שלא דואגת לאזרח הקטן !

נמאס משרים בלי תיק !

נמאס מממשלה מנופחת שעושקת את העם בכפלי מס שונים (מס בלו על הדלק ועל המס הזה גובים מע"מ, מס רכישה ועליו משלמים מע"מ ועוד..) !  

נמאס מהמצאת מיסים עקיפים חדשים - כמו מס המים החדש והעלאת המס על אחזקת רכב !

נמאס מטייקונים שעושקים אותנו בהפקעת מחירים ובמוצרי יסוד כמו למשל במוצרי החלב  !

נמאס מטייקונים שעושקים את הפנסיות שלנו בדמי ניהול מופרזים !

נמאס משחיתות  ציבורית !

משהו התקלקל באופן שבו המדינה היקרה שלנו מנוהלת - האחריות המלאה לכך נופלת על ראשו של כל אחד ואחד ממקבלי ההחלטות ולפתחה של כל ממשלה באשר תהיה - שהרי כל ישראל ערבים זה לזה. הכוח האמיתי נמצא אצלנו שכולנו ביחד  ! ורק ביחד נוכל לומר די ! הגיע הזמן לתיקון ולצדק חברתי אמיתי ! הגיע הזמן להחזיר את המדינה לאזרחיה. ישראל היא קודם כל מדינת אזרחיה. יש לנו באמת ארץ נהדרת ואנשים נפלאים, בואו נחזיר לעצמנו את המדינה. ישראל היא של  כ ו ל נ ו !

רוצים שינוי כאן ועכשיו - כל השינויים שציינתי לעיל ניתן ליישם באופן מיידי ולדעתי אסור לגלי המחאה הללו לדעוך עד אשר יושגו התיקונים - ישר כוח למעמד הביניים היוצא  לרחוב על מנת להגן על זכויות היסוד הבסיסיות ביותר של כל אזרח הגון בישראל !