משפחה
בית ספר להורים
עידוד שיתוף
גבולות   פינוק
מדריך הריון ולידה
הסכם יחסי ממון
עריכת צוואהעו"ד צעד אחד קדימה לפני כולם
מחשבונים משפטיים
  

משככי כאבים - אפידורל פטידין - הריון ולידה
תנוחות לידה
על המרכז הישראלי לחינוך ללידה
בחסות בית ספר להורים

משככי כאבים בלידה - אפידורל פטידין
במרכז הישראלי לחינוך ללידה מאמינים כי יולדת יכולה לבחור את הלידה המתאימה לה. לידה ללא התערבות מתאימה לחלק מהיולדות. לידה עם משככי כאבים, מתאימה לאחרות. אך בחירת משכך כאבים צריכה להיעשות בזמן הלידה, כלומר ממש בזמן אמיתי וההחלטה צריכה להיעשות מתוך ידע. ברור כי ההחלטה אינה קלה. אך אנו מאמינות כי החלטה צריכה להילקח מתוך ידיעה כי לכל משכך כאבים תופעות לוואי. יש לדעת מתי נכון להשתמש במשכך זה או אחר או מתי כדאי לחכות מעט על מנת שיקטן הסיכוי להתערבות נוספת כמו לידת ואקום למשל . עיתוי בחירת המשכך חשובה ומשפיעה על התקדמות הלידה ואופיה.

פטידין
חומר נרקוטי ואנלגטי. לכן גורם לטשטוש וכן מפחית כאבים. ניתן בעירוי לוריד. מתחיל להשפיע כעבור 20 דק' ומשפיע לכשעתיים. לא ניתנת תוספת לפני 4 שעות. הפטידין משפיע על מוח האם בתשדורת המידע על כאב. אך יכול גם לשבש מרכזים אחרים ולכן עלול לגרום סחרחורת, ניתוק ושיכרון. הוא עובר דרך השיליה ולכן משפיע על העובר. במידה וניתן 3-4 שעות לפני הלידה תספיק האם לפרק את הפטידין בשביל העובר על-פי חוקי דיפוזיית דם השיליה. במידה וילדה קודם, יוולד הילוד עם הפטידין. הכבד והכליות שלו עדיין לא בשלות לפירוק ולכן תתכן השפעה של 3-6- ימים לאחר הלידה. הסיכון גובר כאשר מקבלת האם תוספת: התינוק עלול לסבול מדיכוי נשימתי ושינויי התנהגות. ישנם יתרונות לשימוש "נכון" בפטידין: בלידה ארוכה ומתישה, כשהאם במתח רב, יגרום הפטידין להרפיה, הורדת מתח, תיפקוד טוב של הרחם כתוצאה מהורדת רמות האדרנלין. לכן העובר יקבל יותר חמצן.
חסרונות: בחילות, הקאות, לחץ דם יורד יגרום סחרחורת, קושי לשיתוף פעולה , קושי בשלב שני של לידה, שכיבה עלולה להאט את התהליך. בלידה מוקדמת אין מתן פטידין!!!!!!
חסרונות לעובר: פירוק איטי של החומר עד כמה ימים אחרי. דיכוי נשימתי )פחות נפוץ( מטופל בהזרקת חומר דרך וריד הטבור. נמנום, בעיות הנקה, שינויי התנהגות - חוסר שקט/עייפות מתחלפים...

משככי כאבים הריון ולידה
אפידורל
אפידורל מנטרל את כאבי הלידה כמעט לחלוטין. הוא ניתן תחת פיקוח מלא, כלומר חיבור למוניטור ואיש צוות צמוד . כיצד ניתן האפידורל? לפני מתן החומר, תקבלי עירוי נוזלים 1-2 ליטר. לאחר מכן תתבקשי לשכב על צד שמאל או בישיבה שפופה.. תנוחות אלו אינן נוחות בזמן צירים. את אזור החדרת המחט יחטאו בחומר חיטוי להפחתת זיהומים. למקום יזריקו הרדמה מקומית. מחט גדולה מוחדרת דרך האזור המורדם עד החלל האפידורלי שבעמוד השידרה. קטטר מוחדר דרך המחט. המחט יוצאת משם ומה שנשאר זה הקטטר דרכו עובר החומר. הבדיקה הנעשית למיקום האזור הפנימי היא דרך החומר המוזרק. התחושה בהזרקה היא דקירה ואולי כאב לכמה דקות. כעבור כעשרים דקות תרגישי הקלה. ניתן לקבל תוספת כעבור מספר שעות, תלוי בחומר. תלוי גם בפתיחה. לאחר הלידה מוזז הקטטר ובד"כ שעה עד שעתיים לאחר מכן תחלוף ההשפעה.
חסרונות: *מכיוון שגם הצירים מתעכבים וגם לא בטוח שתרגישי לחץ, יתכן ויתערבו בלידה. סיכוי גובר לניתוח. *ידידה פתאומית בלחץ דם - נפוץ ביותר. לכן מחייב מעקב מוניטור. עירוי נוזלים מקטין את ירידת לחץ הדם. הפסקת צירים : אפידורל עלול להשפיע בהפסקת או האטת לצירים חזקים

הכנה ללידה - לידה   נשימות   תנוחות לידה   כאבים   הנקה