מילוןלויקוציטים

leukocytes, leucocytes, WBC, White Blood Cells

מידע כללי
לויקוציטים - כדוריות הדם הלבנות תפקיד כדוריות הלבנות הוא מלחמה בזיהומים. ערכים תקינים לנשים וגברים: ml 4,800-10,800 ערכים גבוהים נקראים: לויקוציטוזיס - מצביע לרוב על קיומו של זיהום, דלקת, נגיפים, מחלה. ערכים נמוכים נקראים: לוקופניה - מצביע על כשל מערכת החיסון ובמקרים נדירים גם מחלת סרטן הדם (לוקמיה). ------------------------------- המטולוגיה (חקר הדם) - בדיקת דם - ספירת דם

מידע רפואי
כדוריות הדם הלבנות - לויקוציטים - אחראים על מערכת החיסון, נלחמים בפולשים ובזיהומים. הם מכילים: נויטרופילים neutrophils - הבולעים גורמים זרים קטנים (פגוציטוזה). מונוציטים monocytes - גם הם מבצעים פגוציטוזה - בולעים חלקיקים זרים כגון: חיידקים ושרידי רקמות פגומות. אאוזינופילים eosinophils - מגינים מפני פרזיטים - בולעים חלקיקים של חומרים זרים, מעורבים בפעילות הגנתית נגד טפילים ותולעים. במצב אלרגיה ואסטמה יש עליה במספר תאים אלו. בזופילים basophils - פעילים במצבי אלרגיה. תא זה מכיל כמות גדולה של היסטמין(histamine) - המשתחרר בעודף כאשר קיימת תגובה אלרגייה כגון פריחה, תפיחה וסימני אלריה. לימפוציטים lymphocytes - לוחמים בזיהומים ומייצרים אנטיגנים. ללימפוציטים תפקיד חשוב במערכת החיסון בגוף הם מייצרים תאים נוגדנים, תאי הרג או תאים מדכאים.

אריתרוציטים

erythrocyte, RBC, Red Blood Cells

מידע כללי
כדוריות הדם האדומות - תפקידן להעביר חמצן מהריאות אל הרקמות ופחמן דו חמצני מהרקמות אל הריאות. RBC ערכים תקינים גברים: 4.2-5.6 ml ערך אופטימלי לגברים: 4.9 ml RBC ערכים תקינים נשים: 4.0-5.4 ml ערך אופטימלי לנשים: 4.7 ml אצל ילדים, תינוקות וולדים הערכים יהיו נמוכים יותר. ערכים גבוהים: מסמלים הפרעה במערכת יצור הדם ערכים נמוכים: מעידים על דימומים, או אנמיה (חוסר בכדוריות אדומות - חולשה, עייפות, חיוורון) ------------------------------- המטולוגיה (חקר הדם) - בדיקת דם - ספירת דם

המטוקריט

hematocrite, HCT

מידע כללי
המטוקריט הוא מדד באחוזים של נפח כדוריות הדם האדומות מתוך כלל נוזל הדם. ערכים תקינים גברים: 40-54% ערכים תקינים נשים: 37-48% ערכים תקינים לתינוקות: מעל 60% ערכים תקינים לילדים משתנים בהתאם לגיל. ערכים נמוכים מצביעים לרוב על דימום או על אנמיה.

המוגלובין

haemoglobin, HB

מידע כללי
HB ערכים תקינים גברים: 13-18 grams per deciliter HB ערכים תקינים נשים: 12-16 grams per deciliter HB ערכים תקינים נשים בהריון: 11-12 gm HB ערכים תקינים תינוקות: 17-19 gm (עד גיל 4 חודשים) HB ערכים תקינים ילדים: 14-17 gm תפקיד ההמוגלובין להוביל חמצן מן הריאות אל הרקמות, ופחמן דו חמצני מן הרקמות אל הריאות. ההמוגלובין מצוי בכדוריות הדם האדומות והוא למעשה המרכיב הכי חשוב שאף נותן לתאי הדם את צבעם האדום. כאמור, ההמוגלובין אחראי על קשירתם ושיחרורם של חמצן ושל פחמן דו חמצני. כאשר שיעור ההמוגלובין בדם הוא מתחת לרמה הדרושה ע"מ להוביל את הכמות הנחוצה של חמצן נוצר מצב של "אנמיה" או "חסר דם". אחת סיבות לירידת שיעור ההמוגלובין, היא מחסור בברזל. הברזל הוא מרכיב חשוב ביותר בהמוגלובין, ברזל זה מקורו בעתודות הנמצאות בעיקר במוח העצמות, בכבד ובטחול. ------------------------------- המטולוגיה (חקר הדם) - בדיקת דם - ספירת דם

כמות ההמוגלובין הממוצעת בכל כדורית דם אדומה

MCH, Mean corpuscular hemoglobin

מידע כללי
MCH ערכים תקינים לגברים ונשים: 27-35 picomoles ערכים נמוכים מאוד יכולים להצביע על אנמיה, דימום, חולשה כרונית, חוסר ברזל. ריכוז - כמות ההמוגלובין הממוצעת בכל כדורית אדומה Mean corpuscular hemoglobin concentration - MCHC ערכים תקינים: MCHC - 32-36% ערכים נמוכים מאוד עשויים ללמד על: מחסור בברזל, אנמיה. ------------------------------- המטולוגיה (חקר הדם) - בדיקת דם - ספירת דם

הנפח הממוצע של כדורית הדם האדומה

MCV, Mean Corpuscular Volume

מידע כללי
MCV ערכים תקינים גברים: 79-90 cubic microns MCV ערכים תקינים נשים: 82-98 cubic microns ערכים נמוכים מאוד מצביעים על מחסור בברזל סוג של אנמיה הנקרא מיקרוציטית. ערכים גבוהים: מצביעים על מחסור בוויטמין B12 או בחומצה פולית - סוג של אנמיה הנקרא מקרוציטית.

שונות כדוריות הדם האדומות

RDW, Red Cell Distribution Width

מידע כללי
RDW ערכים תקינים לגברים ונשים: 11.5%-14.5 מדידת שונות כדוריות הדם האדומות זו מזו. ככל שהשונות גבוה יותר - אנו לומדים שיתכן כי קיימת הפרעה בייצור הדם כלומר תהליך יצור כדוריות הדם אינו תקין, לעיתים סטיה גדולה גם מלמדת שהגוף נלחם באנמיה כתהליך תיקון טיבעי.

נויטרופילים

Neutrophils, NEUT

מידע כללי
סוג של תאי דם לבנים המסוגל לבלוע ולחסל חיידקים והוא אחראי להגן על הגוף מפני זיהומים Neutrophils ערכים תקינים 40-75 ערכים נמוכים מאוד נקראים נויטרופניה ומעידים על הפרעה ביצירת כדוריות הדם עקב זיהום מחיידקים. במקרים נדירים ערך נמוך מאוד של נויטרופילים, משמש כאחד האינדיקטורים המסייעים לאבחן תהליך סרטני. בניגוד לכך, ערכים גבוהים מאוד מעידים על זיהום חיידקי, המכונה נויטרופיליה.

תרומבוציטים

thrombocytes, Plateles, PLT

מידע כללי
טסיות דם אדומות האחריות על קרישת הדם. במצב של פציעה - מתרכזות טסיות הדם סביב הפצע ומשחררות פלסמה היוצרת קריש דם שמטרתו לעצור את הדימום. PLT ערכים תקנים גברים ונשים 150,000-450,000 ml ערכים נמוכים מידי (מתחת ל 50,000) יכולים להעיד על פגם בייצור טסיות הדם במח העצמות וסיכון גבוה לדימומים והפרעה בתהליך קרישת הדם.

לימפוציטים

Lymphocytes, LYMPH

מידע כללי
Lym ערכים תיקניים: 22-43% מסך תאי הדם הלבנים. ערכים גבוהים נקראים גם לימפוציטוזיס ומעידים על זיהומים נגיפיים ודלקות כגון: מחלת הנשיקה, שחפת, מחלות דלקתיות של המעי, הכבד ולעיתים אף תגובה אלרגית חריפה. ערכים נמוכים נקראים גם לימפופניה ומעידים על בעייה ביצירת כדוריות דם לבנות, תת פעילות של המערכת החיסונית, כשל במערכת החיסונית כדוגמת האיידס - HIV. הלימפוציטים הם סוג של תאי דם לבנים בעלי תפקיד חשוב במערכת החיסונית של הגוף. קיימים מספר סוגים של לימפוציטים: תאי B - מייצרים נוגדנים נגד פולשים זרים שחדרו לגוף בעבר. תאי TH - סייענים לוויסות המערכת החיסונית כדי לתקוף את התאים הזרים בלבד. (תא זה נפגע במידה רבה ע"י נגיף האיידס HIV) תאי TS - מדכאים הנלחמים בזיהומים נגפיים וסרטניים. תאי לימפוציטים אחרים פשוט הורגים את הפולשים הזרים.

מונוציטים

Monocytes, MONO

מידע כללי
תאי דם לבנים הם תאים בלעניים (מאקרופאג'ים) המשוחררים ממח העצם ותפקידם לבלוע חייקים נגיפים, פטריות ושרידי רקמות. ערכים תקנים: 3-13% מכלל תאי הדם הלבנים. ערכים גבוהים נקראים גם מונוציטוזיס ומופעים בדר"כ כאשר מתחוללים בגוף זיהומים ממיקרואורניזימים חד תאיים וחיידקים. ערכים גבוהים מאוד יכולים להעיד על מחלה נגיפית - מחלת הנשיקה המאופיינת ע"י כאבי ראש, חום, כאבי גרון, איבוד תיאבון, התנפחות בלוטות הלימפה - ונמשכת מספר שבועות.

בזופילים

Basophils, BASO

מידע כללי
סוג של תאי דם לבנים שיש להם תפקיד בתגובות הקשורות לאלרגיה. ערכים תקינים: 0-2% מכלל תאי הדם הלבנים ערכים גבוהים יכולים להעיד על התקף אלרגיה פעיל.

אאוזינופילים

Eosinophils, Eos

מידע כללי
תאי דם לבנים המעורבים בפעילות הגנתית נגד טפילים ותולעים. באלגיה ובאסתמה יש עליה במספר תאים אלו. ערכים תקינים: 0-6% מכלל תאי הדם הלבנים. ערכים גבוהים מאוד יכולים להעיד על אלרגיה, תולעים, מחלה דלקתית, מחלה גידולית של מוח העצם והדם.

המטולוגיה

hematology

מידע כללי
מדע העוסק בחקר מחלות הדם

ספירת דם

blood count, CBC, Complete Blood Count

מידע כללי
בדיקת דם הבודקת זיהומים ודלקות ומצב של חסר בדם (אנמיה) לבדיקה זאת אין צורך בהכנה מיוחדת ותוצאותיה מתקבלות תוך כשעה.אינדקס הומור